Mateřská dovolená: Co vám garantuje zákoník práce?

Mateřská Dovolená Zákoník Práce

Nárok na mateřskou dovolenou

Nárok na mateřskou dovolenou upravuje zákoník práce. Žena má nárok na mateřskou dovolenou v délce 28 týdnů, a to i v případě, že se narodilo mrtvé dítě. V případě narození dvojčiat a vícerčat se mateřská dovolená prodlužuje na 37 týdnů. Aby žena na mateřskou dovolenou dosáhla, musí splnit několik podmínek. Musí být účastna nemocenského pojištění, a to alespoň po dobu 270 dnů v posledních dvou letech před nástupem na mateřskou dovolenou. Pokud je žena OSVČ, musí si platit nemocenské pojištění dobrovolně, aby na mateřskou dovolenou měla nárok. Dále je nutné, aby žena byla v posledních dvou letech před porodem alespoň 120 dnů nemocensky pojištěna z důvodu zaměstnání nebo podnikání. Nároky z nemocenského pojištění se uplatňují u příslušné okresní správy sociálního zabezpečení. Mateřská dovolená začíná běžet zpravidla 6 až 8 týdnů před plánovaným termínem porodu. Konkrétní datum nástupu na mateřskou dovolenou si žena určuje sama v rozmezí 6 až 8 týdnů před porodem. Po porodu navazuje na mateřskou dovolenou rodičovská dovolená, o kterou si může požádat matka nebo otec dítěte.

Délka mateřské dovolené

Délka mateřské dovolené, tedy doby, po kterou se maminka může věnovat péči o své dítě a pobírat přitom mateřskou, se řídí zákoníkem práce. Standardní délka mateřské dovolené v České republice činí 28 týdnů. V případě narození dvojčat a vícerčat se mateřská dovolená prodlužuje na 37 týdnů. Těchto 28, resp. 37 týdnů, nemusí matka čerpat vcelku. Zákoník práce umožňuje rozdělení mateřské dovolené do dvou částí, a to na základě žádosti matky podané nejpozději 6 týdnů před nástupem na mateřskou dovolenou. Během mateřské dovolené má matka nárok na dávku peněžité pomoci v mateřství, která je hrazena státem. Výše mateřské se odvíjí od předchozího příjmu matky. Po skončení mateřské dovolené má matka možnost vrátit se zpět do zaměstnání, případně využít některou z forem rodičovské dovolené.

Kdy nastoupit na mateřskou

Nastoupit na mateřskou dovolenou není jen tak. Musíte vědět, kdy je ten správný čas a co vám říká zákoník práce. Zákoník práce o mateřské dovolené mluví jasně. Nastoupit na ni můžete 6 až 8 týdnů před plánovaným termínem porodu. Důležité je dát vědět zaměstnavateli včas, ideálně písemně a 8 týdnů před nástupem. Nezapomeňte, že mateřská dovolená trvá 28 týdnů, u vícerčat 37 týdnů. Po dobu mateřské vám náleží mateřská dovolená peněžitá pomoc, kterou vyplácí Správa sociálního zabezpečení. Výše mateřské se odvíjí od vašeho předchozího příjmu. Po mateřské dovolené můžete nastoupit zpět do práce, nebo požádat o rodičovskou dovolenou. Informace o mateřské dovolené najdete v zákoníku práce nebo na webových stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí. Nebojte se zeptat i svého gynekologa, ten vám s termínem nástupu na mateřskou dovolenou rád poradí.

mateřská dovolená zákoník práce

Jak si zažádat o mateřskou

Nárok na mateřskou dovolenou v České republice upravuje zákoník práce. Žádost o mateřskou dovolenou se podává vašemu zaměstnavateli, a to zpravidla písemně. V žádosti uveďte své jméno, příjmení, rodné číslo a datum nástupu na mateřskou dovolenou. K žádosti je potřeba doložit i rodný list dítěte, případně jiný dokument prokazující jeho narození.

Mateřská dovolená začíná zpravidla 6 až 8 týdnů před očekávaným termínem porodu. Konkrétní datum si volí maminka sama. Délka mateřské dovolené je 28 týdnů, u vícerčat 37 týdnů. Během mateřské dovolené vám náleží mateřská dovolená dávka, kterou vyplácí Správa sociálního zabezpečení.

Pro získání mateřské dávky musíte splnit podmínku placení nemocenského pojištění. Po dobu mateřské dovolené vám běží pracovní poměr a máte nárok na všechny benefity s ním spojené. Po skončení mateřské dovolené máte právo vrátit se na svou původní pozici.

Výše mateřské

Výše mateřské, neboli peněžité pomoci v mateřství, se odvíjí od vaší předchozí mzdy. Nejde o plnou mzdu, ale o určitou procentuální část, která se počítá z vašeho denního vyměřovacího základu. Ten se určuje z hrubé mzdy, kterou jste pobírala v rozhodném období, obvykle 10 měsíců před nástupem na mateřskou dovolenou. Čím vyšší byla vaše mzda, tím vyšší bude i vaše mateřská. Existuje ale maximální hranice, kterou výše mateřské nesmí přesáhnout.

Srovnání mateřské a rodičovské dovolené
Vlastnost Mateřská dovolená Rodičovská dovolená
Délka trvání 28 týdnů (37 týdnů u vícerčat) Až 4 roky (závisí na výši dávky)
Nárok na dávku Ano, peněžitá pomoc v mateřství (PPM) Ano, rodičovský příspěvek
Možnost pracovat Omezeně, s lékařským potvrzením Ano, flexibilně dle domluvy s zaměstnavatelem

Peněžitá pomoc v mateřství se vyplácí po dobu 28 týdnů, u vícerčat pak 37 týdnů. Během této doby vám ji vyplácí Správa sociálního zabezpečení. Pro získání mateřské je potřeba splnit několik podmínek. Musíte být zaměstnaná, OSVČ nebo dobrovolně nemocensky pojištěná. Dále musíte mít v posledních dvou letech odpracováno alespoň 270 dní a být účastnicí nemocenského pojištění.

mateřská dovolená zákoník práce

Výše mateřské je důležitým faktorem při plánování rodičovství. Nezapomeňte si proto zjistit všechny potřebné informace a včas si zařídit vše potřebné.

Zaměstnavatel a mateřská dovolená

V České republice se na mateřskou dovolenou vztahuje Zákoník práce (zákon č. 262/2006 Sb.). Ten upravuje práva a povinnosti jak zaměstnanců, tak i zaměstnavatelů. Zaměstnavatel nesmí dát během těhotenství nebo mateřské dovolené výpověď. Výjimkou je pouze zrušení firmy nebo stěhování firmy, a to pouze v případě, že se zaměstnankyně nemůže přemístit. Během mateřské dovolené zaměstnavatel nevyplácí mzdu, tu vyplácí Česká správa sociálního zabezpečení formou peněžité pomoci v mateřství. Zaměstnavatel je povinen držeti místo zaměstnankyně, a to až do konce mateřské dovolené. Po skončení mateřské dovolené má zaměstnankyně právo vrátit se na stejnou pozici, jakou zastávala před odchodem na mateřskou dovolenou. Zaměstnavatel je povinen seznámit zaměstnankyni s možnostmi čerpání rodičovské dovolené a s právy a povinnostmi, které z ní plynou. Informace o mateřské dovolené by měly být dostupné všem zaměstnancům, například formou interní směrnice.

Návrat do práce po mateřské dovolené je pro mnoho žen velkou změnou. Zákoník práce jim zaručuje řadu práv, která jim usnadňují návrat do pracovního procesu. Mateřská dovolená trvá standardně 28 týdnů, u vícerčat 37 týdnů. Během této doby dostáváte dávky státní sociální podpory. Po skončení mateřské máte právo vrátit se na svou původní pozici. Pokud to není objektivně možné, zaměstnavatel vám musí nabídnout srovnatelnou pozici z hlediska náplně práce a mzdy. Zaměstnavatel vám musí po dobu jednoho roku od skončení mateřské dovolené vyjít vstříc s úpravou pracovní doby, pokud o to požádáte. Může jít například o zkrácený úvazek, pružnou pracovní dobu nebo práci z domova. Pamatujte, že o úpravu pracovní doby musíte písemně požádat. Zaměstnavatel má povinnost vaši žádost zvážit a zdůvodnit případné zamítnutí. Návrat do práce po mateřské může být náročný, ale s dobrou přípravou a znalostí vašich práv to zvládnete. Nebojte se komunikovat se svým zaměstnavatelem a hledat řešení, které bude vyhovovat oběma stranám.

mateřská dovolená zákoník práce

Rodičovská dovolená a její návaznost

Rodičovská dovolená přímo navazuje na mateřskou dovolenou a je určena k péči o dítě. Trvá maximálně do 4 let věku dítěte. Zákoník práce umožňuje rodičům zvolit si délku rodičovské dovolené a výši peněžité pomoci v mateřství (PPM), která je během ní vyplácena. Rodiče se mohou v péči o dítě střídat, a to i opakovaně.

Délka rodičovské dovolené a výše PPM se odvíjí od volby rodičů. Mohou zvolit takzvanou základní variantu, kdy rodičovská dovolená trvá do 3 let věku dítěte a PPM je vyplácena v nižší měsíční částce po delší dobu. Druhou možností je varianta zkrácená, kdy rodičovská dovolená trvá pouze do 2 let věku dítěte, ale PPM je vyplácena ve vyšší měsíční částce po kratší dobu.

Během rodičovské dovolené má rodič nárok na pracovní volno a ochranu proti propuštění. Zaměstnavatel je povinen poskytnout rodiči po skončení rodičovské dovolené původní práci. Pokud to není možné, musí mu nabídnout jinou práci odpovídající jeho kvalifikaci a dosavadnímu výdělku.

Pro získání rodičovské dovolené a PPM je nutné splnit podmínky stanovené zákoníkem práce. Mezi ně patří například účast na nemocenském pojištění po stanovenou dobu a narození dítěte.

Časté otázky a odpovědi k mateřské dovolené

Nárok na mateřskou dovolenou vzniká zaměstnankyni, která je účastna nemocenského pojištění a očekává narození dítěte.

Jak dlouho trvá mateřská dovolená?

Mateřská dovolená trvá 28 týdnů, v případě narození vícerčat 37 týdnů.

Kdy musím nastoupit na mateřskou dovolenou?

Nástup na mateřskou dovolenou je možný nejdříve 6 a nejpozději 8 týdnů před očekávaným dnem porodu.

Kdo mi mateřskou dovolenou vyplatí?

Mateřskou dovolenou vyplácí příslušná okresní správa sociálního zabezpečení (OSSZ).

Jaká je výše mateřské dovolené?

Výše mateřské dovolené se odvíjí od výše vašeho předchozího příjmu a činí 70 % z denního vyměřovacího základu.

Mohu během mateřské pracovat?

Během mateřské dovolené je možné pracovat, ale pouze na základě dohody o pracovní činnosti nebo dohody o provedení práce.

Co je to rodičovská dovolená?

Rodičovská dovolená navazuje na mateřskou dovolenou a může ji čerpat matka nebo otec dítěte.

mateřská dovolená zákoník práce

Jak dlouho trvá rodičovská dovolená?

Délku rodičovské dovolené si volí rodiče, maximálně však do 4 let věku dítěte.

Jaká je výše rodičovského příspěvku?

Výše rodičovského příspěvku je dána zákonem a liší se podle zvolené délky čerpání.

Kdy musím o mateřskou dovolenou požádat?

Žádost o mateřskou dovolenou se podává na OSSZ, a to nejpozději 6 týdnů před plánovaným nástupem na mateřskou dovolenou.

Kde najdu více informací o mateřské dovolené?

Podrobné informace o mateřské dovolené naleznete v zákoníku práce nebo na webových stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí.

Publikováno: 25. 08. 2024

Kategorie: právo

Autor: Kamil Nožka

Tagy: mateřská dovolená zákoník práce