Nemocenská po dohodě: Co dělat, když onemocníte po výpovědi?
Pracovní poměr končí
Pracovní poměr může skončit z mnoha důvodů, ať už výpovědí, dohodou nebo uplynutím sjednané doby. Co se ale stane, když onemocníte těsně po skončení pracovního poměru, který skončil dohodou? I v takovém případě máte nárok na nemocenskou, ale je potřeba splnit určité podmínky. Po skončení pracovního poměru vám běží tzv. ochranná lhůta, během které máte nárok na nemocenské dávky, pokud splníte podmínky pro jejich přiznání. Ochranná lhůta trvá 7 dní od skončení pracovního poměru. Pro vznik nároku na nemocenskou je nutné, abyste se stali účastníky nemocenského pojištění alespoň po dobu 30 dní v posledních 2 letech před skončením pracovního poměru. Pokud byste onemocněli během ochranné lhůty, je nutné se do 7 dnů od začátku pracovní neschopnosti zaregistrovat na Úřadu práce jako uchazeč o zaměstnání. Tím se stanete tzv. osobou v evidenci Úřadu práce a vznikne vám nárok na nemocenskou. Nemocenská vám pak bude vyplacena od 15. dne pracovní neschopnosti. Výše nemocenské se vypočítává z vašeho průměrného denního výdělku, který jste měli před skončením pracovního poměru. Je důležité si uvědomit, že pokud byste nastoupili do nového zaměstnání dříve, než vám vznikne nárok na nemocenskou, tedy před 15. dnem pracovní neschopnosti, nárok na nemocenskou z původního zaměstnání vám zaniká.
Nárok na nemocenskou?
Po skončení pracovního poměru dohodou nevzniká automaticky nárok na nemocenskou. Pro získání nemocenské je nutné splnit několik podmínek. Musíte být účastni nemocenského pojištění. To znamená, že jste v posledních třech letech alespoň 90 dní odváděli pojistné na nemocenské pojištění. Pokud jste v posledních třech letech pracovali a platili nemocenské pojištění, pravděpodobně splňujete podmínku účasti na nemocenském pojištění. Dále je nutné, abyste onemocněli v tzv. ochranné lhůtě. Ochranná lhůta trvá 7 dní od skončení zaměstnání. Pokud onemocníte během těchto 7 dní, máte nárok na nemocenskou od 15. dne nemoci. Nemocenské dávky vyplácí okresní správa sociálního zabezpečení (OSSZ) podle místa vašeho bydliště. Pro získání nemocenské je nutné OSSZ doručit neschopenku od lékaře a potvrzení o zaměstnání od posledního zaměstnavatele. Potvrzení o zaměstnání obsahuje informace o délce vašeho zaměstnání a výši vašeho příjmu. Na základě těchto informací OSSZ vypočítá výši vaší nemocenské.
Podmínky pro nemocenskou
Po skončení pracovního poměru dohodou nevzniká automaticky nárok na nemocenskou. Pro získání nemocenské po ukončení pracovního poměru dohodou je nutné splnit několik podmínek. V první řadě je nutné se do 7 dnů od skončení zaměstnání přihlásit na Úřadu práce jako uchazeč o zaměstnání. Dále je nutné doložit, že jste v uplynulých dvou letech byli nemocensky pojištěni alespoň 7 dní. To znamená, že jste museli být zaměstnaní nebo podnikat a platit si nemocenské pojištění. Pokud jste splnili tyto podmínky a onemocněli jste do 7 dnů od skončení pracovního poměru, máte nárok na nemocenskou od 15. dne nemoci. Nemocenskou vám bude vyplácet okresní správa sociálního zabezpečení. Výše nemocenské se vypočítává z vašeho průměrného denního výdělku za poslední rok. Je důležité si uvědomit, že pokud byste nastoupili do nového zaměstnání dříve než vám bude ukončena výplata nemocenské, je nutné tuto skutečnost nahlásit okresní správě sociálního zabezpečení.
Konec pracovního poměru dohodou neznamená automatickou ztrátu nároku na nemocenskou. Pro posouzení nároku je klíčové, zda zaměstnanec splní podmínky pro její přiznání, jako je účast na nemocenském pojištění v době vzniku pracovní neschopnosti.
Božena Černá
Délka nemocenské
V případě ukončení pracovního poměru dohodou, ať už se jedná o dohodu o rozvázání pracovního poměru nebo o ukončení pracovního poměru ve zkušební době, nárok na nemocenskou po skončení zaměstnání závisí na tom, zda jste se v době ukončení pracovního poměru nacházeli v tzv. ochranné lhůtě. Ochranná lhůta činí 7 dní a začíná běžet dnem následujícím po dni, kdy jste se stali účastníky nemocenského pojištění. Pokud pracovní poměr skončí před uplynutím této lhůty, nevzniká vám nárok na nemocenskou. V případě, že pracovní poměr skončí po uplynutí ochranné lhůty, nárok na nemocenskou vám vzniká, pokud splňujete další podmínky, jako je např. doložení pracovní neschopnosti lékařem. Délka nemocenské se pak řídí standardními pravidly, tzn. maximálně 380 dní. Je důležité si uvědomit, že pokud onemocníte v době, kdy již nejste zaměstnáni a nemáte nárok na nemocenskou, nevzniká vám ani nárok na podporu v nezaměstnanosti. V takovém případě je vhodné zvážit možnost dobrovolného nemocenského pojištění, které vám zajistí finanční krytí v případě nemoci.
Výše nemocenské
Pokud jste ukončili pracovní poměr dohodou a následně onemocněli, nárok na nemocenskou vám nevzniká automaticky. Pro získání nemocenské po skončení pracovního poměru dohodou je nutné splnit několik podmínek. Především musíte být účastni na nemocenském pojištění alespoň 7 dní v posledních 3 měsících před skončením zaměstnání. To znamená, že jste museli odvádět nemocenské pojištění. Pokud jste v této lhůtě byli například na dovolené nebo na ošetřovném, tyto dny se do doby pojištění započítávají. Dále je nutné, abyste onemocněli do 7 dní od skončení pracovního poměru. Pokud onemocníte 8. den a později, na nemocenskou již nárok nemáte. Výše nemocenské se pak odvíjí od vašeho průměrného denního výdělku, který jste měli v zaměstnání před jeho ukončením. Čím vyšší byl váš příjem, tím vyšší bude i vaše nemocenská. V případě, že nesplňujete podmínky pro nárok na nemocenskou, můžete mít nárok na jiné sociální dávky, například na podporu v nezaměstnanosti. Pro více informací o vašich možnostech se obraťte na příslušnou okresní správu sociálního zabezpečení.
Evidence na ÚP
Pokud jste ukončili pracovní poměr dohodou a nastoupili jste na nemocenskou, je důležité vědět, jak postupovat ohledně evidence na Úřadu práce. V tomto případě se na ÚP neregistrujete jako uchazeč o zaměstnání. Nemocenskou vám totiž nadále vyplácí vaše zdravotní pojišťovna, a to po dobu trvání pracovní neschopnosti. Po jejím skončení se můžete na ÚP zaregistrovat a požádat o podporu v nezaměstnanosti, pokud splňujete podmínky. Důležité je, abyste si po ukončení pracovního poměru dohodou zkontrolovali, zda vám váš bývalý zaměstnavatel odhlásil z pojištění. Tuto informaci naleznete na výpisu z vašeho účtu u zdravotní pojišťovny. V případě, že byste byli odhlášeni dříve, než vám vznikl nárok na nemocenskou, obraťte se na svou zdravotní pojišťovnu a situaci s nimi proberte.
Hledání nové práce
Po ukončení pracovního poměru dohodou, ať už z vaší strany nebo ze strany zaměstnavatele, máte nárok na podporu v nezaměstnanosti, ale co když jste v pracovní neschopnosti? Dobrá zpráva je, že nemocenská po skončení pracovního poměru dohodou je možná. Pokud onemocníte v tzv. ochranné lhůtě, která trvá 7 dní po skončení zaměstnání, máte nárok na nemocenskou od prvního dne nemoci.
Nárok | Nemocenská po skončení PP dohodou | Nemocenská během PP |
---|---|---|
Podmínka vzniku nároku | Nemoc vznikla do 7 dní od skončení PP | Zaměstnanec je nemocen a splňuje podmínky |
Délka vyplácení | Maximálně 7 dní | Až 380 dní (v některých případech déle) |
Výše nemocenské | 60 % denního vyměřovacího základu | 60 % denního vyměřovacího základu (prvních 14 dní), poté 66 % |
Plátce dávky | Správa sociálního zabezpečení | Správa sociálního zabezpečení |
Důležité je ale vědět, že nemocenské dávky v tomto případě nevyplácí váš bývalý zaměstnavatel, ale okresní správa sociálního zabezpečení (OSSZ). Pro získání nemocenské je nutné doložit OSSZ potřebné dokumenty, jako je potvrzení o ukončení pracovního poměru a neschopenku od lékaře.
Hledání nové práce během nemoci může být náročné, ale ne nemožné. Zaměřte se na online platformy s pracovními nabídkami a zvažte i práci z domova. Nezapomeňte informovat potenciální zaměstnavatele o své situaci a zdůrazněte své dovednosti a zkušenosti. Pamatujte, že nemocenská po skončení pracovního poměru dohodou je tu proto, aby vám pomohla překlenout toto období a umožnila vám v klidu se zotavit a najít si novou práci.
Nemoc během zkušebky
Pokud onemocníte během zkušební doby a máte podepsanou dohodu o ukončení pracovního poměru, situace se komplikuje. V první řadě je důležité vědět, že nárok na nemocenskou po skončení pracovního poměru dohodou nevzniká automaticky.
Základní podmínkou pro přiznání nemocenské je účast na nemocenském pojištění. Ta zpravidla zaniká dnem, kdy končí pracovní poměr. Pokud ale onemocníte v době trvání pracovního poměru, tedy i během zkušební doby, a pracovní neschopnost vám bude lékařem potvrzena, máte nárok na nemocenskou i po skončení pracovního poměru, a to až do konce trvání pracovní neschopnosti.
V praxi to znamená, že pokud onemocníte během zkušební doby a pracovní neschopnost vám bude trvat i po datu, kdy má skončit váš pracovní poměr na základě dohody, budete mít nárok na výplatu nemocenské i po tomto datu. Nemocenskou vám bude vyplácet vaše zdravotní pojišťovna, a to od 15. dne pracovní neschopnosti.
Je důležité si uvědomit, že o vzniku pracovní neschopnosti musíte informovat svého zaměstnavatele a dodat mu neschopenku. Stejně tak je nutné informovat i vaši zdravotní pojišťovnu o tom, že vám skončil pracovní poměr.
Nemocenská z předchozího zaměstnání
Pokud jste ukončili pracovní poměr dohodou a následně onemocněli, můžete mít nárok na nemocenskou, ale pouze za určitých podmínek. Důležité je, zda jste se po skončení zaměstnání zaevidovali na Úřadu práce jako uchazeč o zaměstnání a splňujete další podmínky. Pokud ano, můžete mít nárok na nemocenskou od 8. dne nemoci. Výše nemocenské se odvíjí od vašeho průměrného denního výdělku z předchozího zaměstnání. Pro získání nemocenské je nutné doložit neschopenku od lékaře a další dokumenty, které si vyžádá příslušná okresní správa sociálního zabezpečení. Nezapomeňte, že pokud byste nastoupili do nového zaměstnání, nárok na nemocenskou z předchozího zaměstnání ztrácíte. Vždy je vhodné se informovat o svých právech a povinnostech na Úřadu práce nebo na webových stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí.
Ošetřovné po skončení PP
Pokud vám skončil pracovní poměr dohodou a vy jste krátce poté onemocněli, možná máte nárok na ošetřovné i po skončení zaměstnání. Pro získání ošetřovného po skončení pracovního poměru dohodou je nutné splnit několik podmínek. V době skončení zaměstnání musíte být účastni nemocenského pojištění. To znamená, že jste museli být zaměstnáni a odvádět pojistné na nemocenské pojištění. Nemocenská po skončení pracovního poměru dohodou se vztahuje pouze na případy, kdy onemocníte do 7 dnů od skončení zaměstnání. Pokud onemocníte 8. den a později, nárok na ošetřovné vám nevzniká. Důležité je také doložit neschopenku od lékaře. Neschopenka musí být vystavena nejpozději v den, kdy uplyne 7denní ochranná lhůta od skončení zaměstnání. Ošetřovné po skončení pracovního poměru dohodou vyplácí okresní správa sociálního zabezpečení, a to od 15. dne vaší pracovní neschopnosti. Prvních 14 dní vám totiž náleží náhrada mzdy od vašeho bývalého zaměstnavatele. Výše ošetřovného se počítá z vašeho průměrného denního výdělku, který jste měli před skončením zaměstnání. Pro získání bližších informací o nemocenské po skončení pracovního poměru dohodou se můžete obrátit na příslušnou okresní správu sociálního zabezpečení. Tam vám rádi sdělí podrobnější informace a pomohou vám s vyřízením případné žádosti o ošetřovné.
Důležité termíny a lhůty
Po ukončení pracovního poměru dohodou nevzniká nárok na odstupné ani na podporu v nezaměstnanosti. Pokud ale onemocníte ještě před koncem pracovního poměru a pracovní neschopnost vám bude pokračovat i po jeho skončení, máte nárok na nemocenskou. Důležité je, abyste splnili podmínku nemocenského pojištění, tedy abyste byli v době vzniku pracovní neschopnosti účastni nemocenského pojištění. To znamená, že jste v posledních třech letech odhlasili alespoň 90 dní nemocenského pojištění. Nemocenskou vám bude vyplácet okresní správa sociálního zabezpečení, a to od 15. dne pracovní neschopnosti. Výše nemocenské se počítá z vašeho průměrného denního výdělku za posledních 12 měsíců. Maximální délka nemocenské je 380 dní. Po tuto dobu vám nemocenská náleží bez ohledu na to, zda si v průběhu pobírání nemocenské najdete nové zaměstnání. Pokud si ale v průběhu pobírání nemocenské najdete nové zaměstnání a nastoupíte do něj, je nutné tuto skutečnost neprodleně oznámit okresní správě sociálního zabezpečení. Výplata nemocenské vám bude od tohoto dne zastavena.
Potřebné dokumenty
Pokud jste skončili pracovní poměr dohodou a následně jste onemocněli, máte nárok na nemocenskou i po skončení zaměstnání. Pro získání nemocenské je však nutné splnit určité podmínky a doložit příslušné dokumenty. V první řadě je nutné doložit, že jste se stali účastníky nemocenského pojištění jako osoby bez zdanitelných příjmů (OBZP). K tomu slouží formulář "Přihláška k nemocenskému pojištění", který je dostupný na webových stránkách České správy sociálního zabezpečení. Dále je nutné doložit ukončení pracovního poměru dohodou. Tímto dokladem je obvykle kopie dohody o rozvázání pracovního poměru, kterou jste obdrželi od zaměstnavatele. V případě, že jste dohodu ztratili, je možné požádat o vydání kopie vašeho bývalého zaměstnavatele. Dalším důležitým dokumentem je "Hlášení zaměstnavatele o výplatě", které obsahuje informace o vašich příjmech a odvedeném nemocenském pojištění za poslední období. Toto hlášení vám musí vystavit váš bývalý zaměstnavatel. V neposlední řadě je nutné doložit i vlastní neschopnost k práci. K tomu slouží "Potvrzení o neschopnosti k práci", které vám vystaví váš ošetřující lékař.
Užitečné kontakty
V případě nejasností ohledně nemocenské po skončení pracovního poměru dohodou se neváhejte obrátit na příslušné instituce. Pro zodpovězení vašich dotazů a poskytnutí konkrétních informací je vhodné kontaktovat Českou správu sociálního zabezpečení (ČSSZ). Můžete se obrátit na jejich infolinku, navštívit webové stránky nebo osobně zajít na pobočku ČSSZ. Další užitečné informace vám může poskytnout také váš praktický lékař, který vám poradí s postupem v případě nemoci a s vystavením potřebných dokumentů. Nezapomeňte, že včasná a správná komunikace s úřady je klíčová pro hladké a bezproblémové řešení vaší situace.
Publikováno: 16. 08. 2024
Kategorie: práce