Dovolená u DPP 2024: Co se mění a na co nezapomenout?
Nárok na dovolenou u DPP
U dohody o provedení práce (DPP) není nárok na dovolenou tak, jak ho známe u klasického pracovního poměru. Zaměstnanci s pracovní smlouvou mají v roce 2024 ze zákona nárok na minimálně 4 týdny dovolené, někteří zaměstnavatelé pak nabízejí i týdnů pět. U DPP se dovolená nezapočítává ani neproplácí. Pokud si chcete vzít u DPP volno, je potřeba se domluvit s zaměstnavatelem.
Výpočet dovolené u DPP
U dohody o provedení práce (DPP) se dovolená nepočítá klasicky jako u pracovního poměru. Nárok na dovolenou u DPP nevzniká, protože se nejedná o závislou práci na hlavní pracovní poměr. Zaměstnanci s pracovní smlouvou mají v roce 2024 nárok na dovolenou v délce minimálně 4 týdnů, případně více, pokud je to sjednáno v kolektivní smlouvě nebo stanoveno zákoníkem práce pro konkrétní profese. U DPP se s dovolenou nepočítá a odměna za práci by měla zahrnovat i případné náklady na odpočinek. Pokud si chcete u DPP zajistit volno, je potřeba se domluvit s objednavatelem a práci si naplánovat tak, aby vám vyhovovala. Informace o dovolené u zaměstnanců s pracovní smlouvou se na DPP nevztahují.
Zvláštní případy dovolené
Kromě standardních případů čerpání dovolené, které se řídí Zákoníkem práce, existují i specifické situace. Zaměstnanci s pracovní smlouvou na dobu určitou kratší než jeden rok mají nárok na poměrnou část dovolené. Pro rok 2024 jim vzniká za každý odpracovaný měsíc 1/12 ročního nároku. Zaměstnanci pracující na zkrácený úvazek si také musejí upravit výpočet dovolené. Nárok na dovolenou se jim krátí úměrně odpracované době. Důležité je zmínit, že dovolená se vždy počítá v pracovních dnech, nikoliv v kalendářních. To znamená, že víkendy a svátky se do čerpání dovolené nezapočítávají.
Zaměstnanec na HPP | DPP | |
---|---|---|
Minimální dovolená | 4 týdny | Nevztahuje se |
Dovolená za odpracované dny | Ano (zákoník práce) | Ne |
Evidence pracovní doby u DPP
U dohody o provedení práce (DPP) se dovolená nezapočítává ani neproplácí jako u klasického pracovního poměru. Důvodem je, že DPP je odměňována za odvedenou práci, nikoliv za čas. Zaměstnanec s DPP nemá nárok na dovolenou ani na její finanční kompenzaci při skončení DPP. Informace o dovolené u zaměstnanců s pracovní smlouvou v roce 2024 se tedy nevztahují na osoby pracující na DPP. Zákoník práce nestanovuje pro DPP povinnost vést evidenci pracovní doby. Nicméně, v některých případech může být evidence pracovní doby u DPP vhodná, například pro kontrolu dodržování maximálního rozsahu práce nebo pro potřeby vyplacení odměny.
Čerpání dovolené u DPP
V roce 2024 se nic nemění na způsobu, jakým se čerpá dovolená u dohody o provedení práce (DPP). Stále platí, že na dovolenou u DPP nevzniká nárok. Je to dáno charakterem tohoto pracovněprávního vztahu, který je z definice krátkodobý a jednorázový. Zákoník práce nárok na dovolenou u DPP neupravuje. Informace o dovolené u zaměstnanců s pracovní smlouvou v roce 2024 se tedy nevztahují na osoby pracující na DPP. Pokud si chcete zajistit dovolenou, je vhodné zvážit jiný typ pracovního poměru, například dohodu o pracovní činnosti nebo pracovní smlouvu.
Proplacení nevyčerpané dovolené
V roce 2024 se u zaměstnanců s pracovní smlouvou nic nemění ohledně proplacení nevyčerpané dovolené. Stále platí, že dovolenou je v první řadě nutné vyčerpat. Zaměstnavatel má právo určit čerpání dovolené z provozních důvodů, ale vždy musí respektovat zákonné lhůty pro oznámení termínu dovolené. Proplacení dovolené je možné pouze ve výjimečných případech, typicky při skončení pracovního poměru.
Zaměstnanec má nárok na proplacení poměrné části dovolené za každý celý kalendářní měsíc trvání pracovního poměru v daném roce. Výpočet poměrné části dovolené se řídí zákoníkem práce. Důležité je zmínit, že proplacená dovolená podléhá dani z příjmu a odvodům na sociální a zdravotní pojištění.
Dovolená a ukončení DPP
U dohody o provedení práce (DPP) se dovolená neřídí stejnými pravidly jako u klasického pracovního poměru. Zaměstnanci pracující na DPP nemají ze zákona nárok na placenou dovolenou. Nicméně, pokud by si zaměstnanec na DPP vzal neplacené volno, je důležité, aby o tom informoval svého zaměstnavatele a dohodli se na podmínkách. Informace o dovolené u zaměstnanců s pracovní smlouvou v roce 2024 se řídí zákoníkem práce a případnými kolektivními smlouvami. Základní výměra dovolené činí 4 týdny v kalendářním roce. Zaměstnavatel je povinen poskytnout zaměstnanci dovolenou v termínu, který si zaměstnanec určí.
Srovnání s dovolenou na HPP
Zaměstnanci na hlavní pracovní poměr (HPP) mají ze zákona nárok na alespoň 4 týdny dovolené ročně. Někteří zaměstnavatelé ovšem nabízejí i více dní dovolené, například 5 týdnů. V roce 2024 se podmínky pro čerpání dovolené na HPP nemění. Dovolená se i nadále počítá v pracovních dnech a zaměstnanec má právo na její čerpání vcelku, pokud to umožňuje chod firmy.
Oproti tomu u dohody o provedení práce (DPP) nevzniká nárok na dovolenou automaticky. Zaměstnanec pracující na DPP si musí dovolenou "odpracovat". To znamená, že za každý odpracovaný den mu náleží poměrná část dovolené. V roce 2024 připadá na 1 odpracovaný den 0,1666 dne dovolené. Pro získání celého dne dovolené je tedy potřeba odpracovat 6 dní. I když zaměstnanec na DPP získá nárok na dovolenou, nemusí mu ji zaměstnavatel proplatit. Záleží na konkrétní dohodě a na tom, zda je v ní úhrada dovolené sjednána.
Plánování dovolené na rok 2024 je důležité pro zajištění plynulého chodu podniku i pro spokojenost zaměstnanců. Prosím, seznamte se s podmínkami čerpání dovolené dle Vaší pracovní smlouvy a směrnic DPP a zašlete své požadavky do [datum] vedoucímu Vašeho oddělení.
Radomír Kovář
Nejčastější dotazy k dovolené u DPP
V roce 2024 se na dovolenou u DPP vztahují stejná pravidla jako na dovolenou u zaměstnanců s pracovní smlouvou. To znamená, že i brigádníci mají nárok na dovolenou, pokud splní zákonné podmínky. Základní výměra dovolené činí 4 týdny za rok, u některých profesí je to pak 5 nebo dokonce 8 týdnů. Nárok na dovolenou vzniká po odpracování 60 dnů u stejného zaměstnavatele. Délka dovolené se pak počítá poměrnou částí z celkové roční výměry, a to v závislosti na počtu odpracovaných dnů. Například, pokud brigádník odpracuje polovinu roku, má nárok na polovinu z celkové roční výměry dovolené. Dobu čerpání dovolené je nutné dohodnout se zaměstnavatelem. Zaměstnavatel by měl přihlížet k vašim potřebám, ale zároveň musí zajistit chod firmy. V případě DPP se dovolená proplácí, a to ve výši průměrného výdělku.
0 Užitečné odkazy pro DPP
Pro bližší informace o dovolené u dohody o provedení práce (DPP) v roce 2024 a srovnání s dovolenou u zaměstnanců s pracovní smlouvou se můžete obrátit na následující zdroje:
Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR – na webových stránkách ministerstva naleznete aktuální znění zákoníku práce, který upravuje i problematiku dovolené. Dále zde najdete i další užitečné informace a dokumenty týkající se pracovněprávních vztahů.
Informační portál MPSV – portál nabízí přehledné informace o pracovněprávní problematice, včetně problematiky dovolené. Informace jsou určeny jak pro zaměstnance, tak i pro zaměstnavatele.
Na těchto webových stránkách naleznete komplexní informace o dovolené u DPP i u zaměstnanců s pracovní smlouvou v roce 2024. Pamatujte, že je důležité se s aktuální legislativou seznámit, abyste předešli případným nedorozuměním.
Publikováno: 05. 11. 2024
Kategorie: práce