Nemocenská po výpovědi: Co dělat a na co máte nárok?

Nemocenská Po Skončení Pracovního Poměru A Úřad Práce

Výpověď a nemocenská

Po skončení pracovního poměru, ať už výpovědí ze strany zaměstnance nebo zaměstnavatele, dohodou či uplynutím sjednané doby, máte nárok na podporu v nezaměstnanosti pouze tehdy, pokud se zaregistrujete na Úřadu práce. Co se ale děje, když po skončení pracovního poměru onemocníte? Pokud onemocníte v tzv. ochranné lhůtě, která činí 7 dní po skončení zaměstnání, máte nárok na nemocenskou od vašeho bývalého zaměstnavatele. Po uplynutí ochranné lhůty přechází nemocenská pod správu České správy sociálního zabezpečení, ale pouze za předpokladu, že jste v posledních dvou letech byli zaměstnáni alespoň 90 dní. Pokud nesplňujete podmínku 90 dní pojištění, na nemocenskou nárok nemáte a o podporu v nemoci musíte požádat na Úřadu práce. Důležité je si uvědomit, že nemocenská a podpora v nezaměstnanosti se vzájemně vylučují. To znamená, že nemůžete pobírat obě dávky současně. Pokud byste tedy v době pobírání podpory v nezaměstnanosti onemocněli, je nutné tuto skutečnost nahlásit Úřadu práce, který vám po dobu nemoci pozastaví výplatu podpory a vy budete mít nárok na nemocenskou.

Nárok na nemocenskou

Po skončení pracovního poměru vám nárok na nemocenskou nevzniká automaticky. Pokud onemocníte v tzv. ochranné lhůtě, tedy do 7 dnů od skončení zaměstnání, můžete mít nárok na nemocenskou od vašeho bývalého zaměstnavatele. Ochranná lhůta se nevztahuje na případy ukončení pracovního poměru výpovědí ze strany zaměstnance nebo dohodou, pokud si zaměstnanec ve lhůtě 7 dnů nenajde nové zaměstnání. Po uplynutí ochranné lhůty nebo v případě, že na ni nemáte nárok, se obraťte na Úřad práce ČR. Pokud jste byli účastníky nemocenského pojištění alespoň 3 měsíce v posledních 2 letech, můžete mít nárok na nemocenskou od státu. Pro získání nemocenské se zaregistrujte na Úřadu práce jako uchazeč o zaměstnání a doložte potřebné dokumenty, jako je například potvrzení o ukončení pracovního poměru a neschopenku. Nemocenská vám pak bude vyplácena od 15. dne nemoci, a to ve výši 60 % denního vyměřovacího základu. Je důležité si uvědomit, že výše nemocenské se odvíjí od výše vašeho předchozího příjmu a délky pojištění. Pro více informací se obraťte na Úřad práce ČR nebo si projděte jejich webové stránky.

Délka nemocenské

Po skončení pracovního poměru ztrácíte nárok na nemocenskou od svého bývalého zaměstnavatele. Pokud onemocníte v tzv. ochranné lhůtě, která trvá 7 dní od skončení zaměstnání, můžete mít nárok na nemocenskou od České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ). Pro nárok na nemocenskou v ochranné lhůtě musíte splnit podmínku nemocenského pojištění, tedy alespoň 30 dní v uplynulých 12 měsících. Po uplynutí ochranné lhůty již nárok na nemocenskou nemáte. Pokud jste se po skončení zaměstnání zaregistrovali na Úřadu práce ČR jako uchazeč o zaměstnání, můžete mít nárok na podporu v nezaměstnanosti. Podmínkou je, abyste splnili zákonem stanovené podmínky pro přiznání podpory, mezi které patří mimo jiné i to, abyste byli v uplynulých 2 letech alespoň 12 měsíců nemocensky pojištěni. Délka podpory v nezaměstnanosti se odvíjí od vaší předchozí doby zaměstnání a věku. Během pobírání podpory v nezaměstnanosti je nutné být k dispozici Úřadu práce ČR a aktivně si hledat nové zaměstnání.

nemocenská po skončení pracovního poměru a úřad práce

Úřad práce a nemocenská

Po skončení pracovního poměru se mnozí z nás ocitají v nejisté situaci. Co se stane, když onemocním hned po výpovědi? Mám nárok na nemocenskou? A co úřad práce, musím se tam hlásit? Pojďme si na tyto otázky odpovědět. Pokud onemocníte po skončení pracovního poměru, nárok na nemocenskou závisí na tom, zda jste byli účastni nemocenského pojištění. Jestliže ano, ať už jste byli zaměstnanci nebo OSVČ, máte nárok na nemocenskou i po skončení pracovního poměru, ale pouze za předpokladu, že onemocníte do 7 dnů od jeho skončení. Tato doba se nazývá ochranná lhůta. Během ní vám nemocenskou vyplácí vaše bývalá zdravotní pojišťovna. Co se týče úřadu práce, registrace na něm není povinná, pokud jste nemocní a pobíráte nemocenskou. Doporučuje se však zaregistrovat se co nejdříve, jakmile vám to zdravotní stav dovolí. Registrace na úřadu práce vám usnadní hledání nového zaměstnání a v případě potřeby vám zajistí podporu v nezaměstnanosti. Nezapomeňte, že informace se mohou měnit, proto je vždy nejlepší kontaktovat příslušné instituce a ověřit si aktuální podmínky.

Evidence na úřadu práce

Po skončení pracovního poměru už nemáte nárok na výplatu mzdy od zaměstnavatele. Pokud jste v pracovní neschopnosti, nastává otázka nemocenské. Dobrou zprávou je, že nemocenská po skončení pracovního poměru existuje, ale vztahují se na ni specifická pravidla. Nárok na ni nevzniká automaticky a je potřeba splnit určité podmínky.

Vlastnost Nemocenská po skončení pracovního poměru Úřad práce
Nárok na podporu Ano, za určitých podmínek (např. nemoc vznikla v době trvání pracovního poměru) Ano, za určitých podmínek (např. aktivní hledání práce, splnění zákonných požadavků)
Výše podpory Závisí na předchozí mzdě, ale je omezena maximem Pevně stanovena zákonem, obvykle nižší než nemocenská
Délka pobírání podpory Maximálně 380 dní Závisí na věku a délce předchozího zaměstnání, maximálně 24 měsíců
Zdravotní pojištění Hrazeno státem po dobu pobírání nemocenské Hrazeno státem po dobu evidence na úřadu práce

Zásadní je, zda jste se po skončení pracovního poměru zaregistrovali na Úřadu práce jako uchazeč o zaměstnání. Pokud ano a onemocněli jste v takzvané ochranné lhůtě, máte nárok na nemocenskou od České správy sociálního zabezpečení. Ochranná lhůta trvá 7 dní od skončení zaměstnání. Během této doby Vám stát poskytuje určitou ochranu, abyste se v případě nemoci nemuseli obávat finanční tísně.

nemocenská po skončení pracovního poměru a úřad práce

Pro uznání nároku na nemocenskou je nutné dodat na Úřad práce neschopenku nejpozději do 3 dnů od jejího vystavení lékařem. Úřad práce následně předá doklad České správě sociálního zabezpečení, která Vám bude nemocenskou vyplácet.

Pokud se na Úřad práce jako uchazeč o zaměstnání nezaregistrujete, nárok na nemocenskou po skončení pracovního poměru ztrácíte. V takovém případě byste se museli spoléhat na vlastní úspory nebo podporu rodiny.

Podpora v nezaměstnanosti

Po skončení pracovního poměru, ať už výpovědí ze strany zaměstnance nebo zaměstnavatele, dohodou nebo uplynutím sjednané doby, ztrácíte nárok na výplatu mzdy od svého bývalého zaměstnavatele. Pokud jste v pracovní neschopnosti, tedy na nemocenské, situace se trochu liší. Nemocenskou po skončení pracovního poměru vám již nevyplácí zaměstnavatel, ale Okresní správa sociálního zabezpečení (OSSZ). Abyste měli nárok na nemocenskou i po skončení pracovního poměru, je nutné splnit několik podmínek. Především musíte být v pracovní neschopnosti již v době trvání pracovního poměru a tato pracovní neschopnost musí trvat i po jeho skončení. Dále nesmíte nastoupit do nového zaměstnání. Po ukončení nemocenské se můžete, v případě přetrvávajícího zájmu o hledání nového zaměstnání, zaregistrovat na Úřadu práce ČR. Registrace na Úřadu práce je dobrovolná, ale přináší s sebou řadu výhod, jako je možnost zprostředkování nového zaměstnání, rekvalifikace, poradenství a v neposlední řadě také možnost získání podpory v nezaměstnanosti.

Hledání nové práce

Po skončení pracovního poměru, ať už z jakéhokoli důvodu, je důležité vědět, na co máte nárok, pokud onemocníte. V České republice existuje systém nemocenského pojištění, který poskytuje finanční podporu v případě pracovní neschopnosti. Pokud jste v době onemocnění evidováni na Úřadu práce jako uchazeč o zaměstnání, máte nárok na nemocenskou dávku od Úřadu práce. Abyste na ni dosáhli, musíte splnit několik podmínek. Především musíte být v evidenci Úřadu práce a být uznán/a jako uchazeč/ka o zaměstnání. Dále musíte doložit neschopenku od lékaře. Výše nemocenské dávky se odvíjí od předchozího příjmu a délky pojištění. Kromě nemocenské dávky poskytuje Úřad práce i další služby, které vám mohou pomoci při hledání nové práce. Patří mezi ně například rekvalifikační kurzy, poradenství při hledání práce a zprostředkování kontaktů na potenciální zaměstnavatele. Neváhejte se obrátit na Úřad práce a informovat se o svých možnostech.

nemocenská po skončení pracovního poměru a úřad práce

Nemoc během evidence

Pokud onemocníte po skončení pracovního poměru a jste registrovaní na úřadu práce, situace s nemocenskou se liší od situace, kdy jste zaměstnaní. V první řadě je důležité vědět, že nárok na nemocenskou nevzniká automaticky.

Záleží na tom, zda splňujete podmínky pro výplatu nemocenské, jako je například doba pojištění v posledních dvou letech. Pokud jste v posledních dvou letech odpracovali alespoň 90 dní a splňujete další podmínky, můžete mít nárok na nemocenskou od 15. dne nemoci.

O nemocenské v tomto případě rozhoduje a vyplácí ji okresní správa sociálního zabezpečení (OSSZ). Pro více informací a ověření vašeho konkrétního případu je vhodné kontaktovat přímo OSSZ nebo úřad práce, kde jste registrovaní.

Konec pracovního poměru neznamená automaticky ztrátu nároku na nemocenskou. Důležité je dodržet zákonné lhůty pro nahlášení na Úřad práce a splnit další podmínky.

Božena Černá

Doklady pro úřad práce

Po skončení pracovního poměru máte nárok na nemocenskou i podporu v nezaměstnanosti, ale je potřeba splnit určité podmínky a dodat příslušné dokumenty na Úřad práce. Nejdůležitější je nahlásit se na Úřad práce nejpozději do 3 pracovních dnů od skončení zaměstnání. Pokud tak neučiníte včas, riskujete krácení podpory. S sebou si vezměte občanský průkaz, výpověď z pracovního poměru nebo jiný dokument, který dokládá jeho ukončení, a potvrzení od lékaře o trvání pracovní neschopnosti.

Pro uznání nároku na nemocenskou po skončení pracovního poměru je nutné, abyste onemocněli v tzv. ochranné lhůtě, která trvá 7 dní od skončení zaměstnání. Pokud onemocníte v této lhůtě, bude vám nemocenská vyplácena od 15. dne nemoci, a to Českou správou sociálního zabezpečení (ČSSZ). Pro výplatu nemocenské je potřeba dodat na ČSSZ Potvrzení o trvání dočasné pracovní neschopnosti (tzv. neschopenku), kterou vám vystaví váš lékař.

nemocenská po skončení pracovního poměru a úřad práce

Na Úřadu práce se zaregistrujete jako uchazeč o zaměstnání a budete moci pobírat podporu v nezaměstnanosti. Pro její přiznání je nutné doložit i další dokumenty, jako je například potvrzení o studiu, pokud jste studovali, nebo potvrzení o pobírání rodičovského příspěvku. Úřad práce vám poskytne veškeré informace o vašich právech a povinnostech a pomůže vám s hledáním nového zaměstnání.

Poraďte se s odborníky

Pokud si nejste jisti svými právy a povinnostmi ohledně nemocenské po skončení pracovního poměru a úřadu práce, je vždy nejlepší obrátit se na odborníky. Můžete se poradit s:

  • Právníkem specializujícím se na pracovní právo: Právník vám poskytne odborné rady šité na míru vaší konkrétní situaci. Pomůže vám zorientovat se v zákonech a vymoci si svá práva.
  • Obvodní správou sociálního zabezpečení (OSSZ): Pracovníci OSSZ vám poskytnou informace o podmínkách nároku na nemocenskou, o výši a délce jejího pobírání.
  • Úřadem práce ČR: Na úřadu práce získáte informace o možnostech evidence uchazečů o zaměstnání a o souvisejících dávkách, jako je podpora v nezaměstnanosti.
  • Infolinkou MPSV: Na bezplatné infolince Ministerstva práce a sociálních věcí vám operátoři zodpoví vaše dotazy týkající se nemocenské, úřadu práce a dalších sociálních dávek.

Nebojte se zeptat a aktivně se zajímejte o svá práva. Odborníci vám pomohou zorientovat se v komplikované legislativě a najít pro vás to nejlepší řešení.

Publikováno: 26. 08. 2024

Kategorie: práce

Autor: Kamil Nožka

Tagy: nemocenská po skončení pracovního poměru a úřad práce