Neschopenka a úmrtí v rodině: Co vám říká zákon?
Neschopenka a úmrtí: Co to je?
V případě úmrtí blízké osoby máte nárok na pracovní volno s náhradou mzdy, tzv. „neschopenku“. Toto volno je určeno k vyřízení nezbytných záležitostí a k účasti na pohřbu. Délka volna se liší podle stupně příbuzenského vztahu k zemřelému. V případě úmrtí manžela/manželky, druha/družky, dítěte nebo rodiče máte nárok na 2 dny volna. Pokud zemře jiný blízký příbuzný, například sourozenec, prarodič nebo vnuk, máte nárok na 1 den volna. Pro uplatnění nároku na toto volno je nutné zaměstnavateli předložit úmrtní list. Zaměstnavatel vám následně vystaví potvrzení o pracovní neschopnosti, na základě kterého vám bude vyplacena náhrada mzdy. Pamatujte, že nárok na toto volno máte i v případě, že se úmrtí stalo v zahraničí. Důležité je, abyste byli schopni doložit svůj příbuzenský vztah k zemřelému a skutečnost úmrtí. V těžkých životních situacích, jako je úmrtí blízké osoby, je důležité dopřát si čas na smutek a vyrovnání se se ztrátou. Neváhejte proto využít možnosti volna, na které máte ze zákona nárok.
Kdy můžete neschopenku využít?
Neschopenku z důvodu úmrtí v rodině můžete využít v případě úmrtí blízké osoby, jako je manžel, manželka, dítě, rodič, sourozenec, prarodič, vnuk, vnučka, zeť, snacha, tchán, tchyně, švagr, švagrová, zeťova žena a snachova žena. Délka neschopenky se liší v závislosti na blízkosti vztahu s zesnulým a na tom, zda se jedná o pohřeb v České republice nebo v zahraničí. V případě úmrtí manžela/manželky, dítěte nebo rodiče máte nárok na 2 dny volna. Pokud zemře jiný člen rodiny, máte nárok na 1 den volna. Pokud se pohřeb koná v zahraničí, můžete mít nárok na delší volno, a to až 5 pracovních dní. Pro získání neschopenky v případě úmrtí v rodině je nutné doložit úmrtní list zesnulého. Neschopenku vám vystaví váš praktický lékař nebo lékař, který ošetřoval zesnulého. Během neschopenky vám náleží náhrada mzdy od zaměstnavatele, a to ve výši 69 % vašeho průměrného denního výdělku.
Příbuzný | Délka neschopenky |
---|---|
Manžel/ka | 3 dny |
Dítě | 3 dny |
Rodič | 1 den |
Sourozenec | 1 den |
Jak dlouho můžete být doma?
Délka pracovní neschopnosti se řídí zákoníkem práce a závisí na stupni příbuzenského vztahu k zemřelému. V případě úmrtí manžela, dítěte nebo rodiče máte nárok na 2 dny volna. Pokud zemře jiný blízký příbuzný, například sourozenec, prarodič nebo vnuk, máte nárok na 1 den volna. Důležité je zmínit, že tyto dny se počítají jako pracovní dny, takže pokud úmrtí nastane o víkendu, nemáte nárok na volno v týdnu. Pokud potřebujete více času na vyřízení záležitostí spojených s pohřbem nebo se s úmrtím psychicky vyrovnat, můžete požádat o dovolenou nebo o neplacené volno. Váš lékař vám také může vystavit neschopenku, pokud vyhodnotí váš zdravotní stav jako nezpůsobilý k práci. Délka neschopenky v tomto případě závisí na posouzení lékaře a vašem individuálním stavu. Je důležité si uvědomit, že neschopenka není automatickým nárokem a lékař ji vystaví pouze v případě, že shledá váš zdravotní stav jako dostatečně závažný.
Co dělat, když potřebujete delší volno?
Ztráta blízké osoby je vždy těžká a vyrovnat se s ní vyžaduje čas a prostor. V takové situaci myslí málokdo na práci, ale i praktické záležitosti je potřeba zařídit. Pokud potřebujete delší volno po úmrtí v rodině, než je placené volno, je tu možnost neschopenky.
Neschopenka, oficiálně nazývaná "dočasná pracovní neschopnost", vám umožní zůstat doma a vyřídit vše potřebné, aniž byste museli chodit do práce. Délka neschopenky se liší podle vztahu k zemřelému a okolností. Váš praktický lékař vám poskytne více informací o tom, na jak dlouhou dobu vám může neschopenku vystavit a jaké dokumenty budete potřebovat.
Pamatujte, že i v těžkých chvílích je důležité myslet na sebe a dopřát si čas na zotavení. Nebojte se požádat o pomoc rodinu, přátele nebo odborníky, pokud to potřebujete.
Jak je to s pohřbem?
Smrt blízkého člověka je vždycky těžká rána. Kromě smutku a zármutku musíme často řešit i praktické záležitosti, jako je například pohřeb. V takové chvíli je pochopitelné, že se nedokážeme soustředit na práci. Právě proto existuje v České republice neschopenka z důvodu úmrtí v rodině. Ta vám umožňuje zůstat doma a vyřídit vše potřebné, aniž byste se museli stresovat s pracovními povinnostmi. Délka neschopenky se liší v závislosti na blízkosti zemřelého. V případě úmrtí manžela/manželky, druha/družky, dítěte nebo rodiče máte nárok na 2 dny volna. Pokud zemře sourozenec, prarodič, vnuk/vnučka, zeť/snacha, tchán/tchýně, máte nárok na 1 den volna. Neschopenku vám vystaví ošetřující lékař zemřelého a je hrazena z nemocenského pojištění. Pohřeb se obvykle koná do týdne od úmrtí. Záleží na individuálních přáních rodiny a také na kapacitě pohřební služby. V České republice je běžné jak pohřbívání do země, tak kremace.
Máte nárok na placené volno?
V případě úmrtí v rodině můžete mít nárok na placené volno, tzv. pracovní volno z důvodu úmrtí rodinného příslušníka. Toto volno není totéž co neschopenka. Neschopenka, oficiálně nazývaná "Rozhodnutí o dočasné pracovní neschopnosti", se vydává, pokud nejste schopni pracovat z důvodu vlastního zdravotního stavu. Pokud jste v pracovní neschopnosti z důvodu vlastního smutku po úmrtí blízké osoby, může vám lékař vystavit neschopenku s diagnózou reakce na stres a úzkostné poruchy.
Pracovní volno z důvodu úmrtí rodinného příslušníka vám náleží ze zákona v den pohřbu a v den, kdy se pohřeb koná. Délka placeného volna se liší v závislosti na stupni příbuzenského vztahu k zemřelému. Například při úmrtí manžela/manželky máte nárok na 2 dny placeného volna, zatímco při úmrtí tchána/tchyně je to 1 den. Zaměstnavatel vám nemůže toto volno odmítnout a je povinen vám za tyto dny poskytnout náhradu mzdy.
Pokud potřebujete více času na vyřízení záležitostí spojených s úmrtím v rodině, můžete se se zaměstnavatelem domluvit na neplaceném volnu nebo čerpat dovolenou.
Co když pracujete v zahraničí?
Pokud pracujete v zahraničí a v České republice máte nárok na neschopenku z důvodu úmrtí v rodině, je postup o něco složitější. V první řadě je nutné si uvědomit, že nárok na neschopenku se řídí českými zákony, i když pracujete v zahraničí. To znamená, že musíte splňovat podmínky pro přiznání neschopenky stanovené českou legislativou.
V případě úmrtí blízké osoby máte nárok na 2 dny volna, které se nezapočítávají do dovolené. Pokud potřebujete více času na vyřizování záležitostí spojených s úmrtím, můžete požádat o neschopenku. Délka neschopenky se v tomto případě řídí individuální situací a posuzuje ji ošetřující lékař.
Pro získání neschopenky v případě úmrtí v rodině, i když pracujete v zahraničí, je nutné kontaktovat vašeho praktického lékaře v České republice. Ten vám vystaví potřebné dokumenty, které následně musíte doručit svému zaměstnavateli v zahraničí. Je důležité si uvědomit, že váš zaměstnavatel v zahraničí nemusí být povinen vám v tomto případě poskytnout placené volno. Informace o vašich právech v této situaci byste měli hledat v zákonech dané země nebo ve vaší pracovní smlouvě.
Kam se obrátit pro pomoc?
V těžkých chvílích po ztrátě blízké osoby se může zdát vyřizování neschopenky tou poslední věcí, na kterou máte myšlenky. Je ale důležité vědět, že máte na pracovní volno v souvislosti s úmrtím v rodině nárok a Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) vám v této situaci poskytne podporu. Informace o tom, jak postupovat při vyřizování neschopenky z důvodu úmrtí v rodině, najdete na webových stránkách ČSSZ. Pro zodpovězení vašich dotazů a pomoc s vyplněním žádosti o neschopenku se neváhejte obrátit na příslušnou okresní správu sociálního zabezpečení podle vašeho bydliště. Zaměstnavatelé jsou povinni vám v této situaci vyjít vstříc, proto se s případnými dotazy ohledně pracovního volna obraťte i na personální oddělení vaší firmy. Pamatujte, že v těžkých životních situacích je důležité dopřát si čas na smutek a zotavení.
Publikováno: 10. 08. 2024
Kategorie: právo