Dodatek k dohodě o provedení práce: Co musíte vědět
Změna sjednané práce
Změna obsahu už sjednané práce se může stát běžnou součástí pracovního života. Ať už se jedná o úpravu termínu, rozšíření úkolů nebo změnu odměny, je důležité vědět, jak správně postupovat. V případě dohody o provedení práce, kde je rozsah práce striktně omezen na 300 hodin ročně u jednoho zaměstnavatele, přichází na řadu dodatek k dohodě o provedení práce. Tento dokument slouží k zaznamenání všech vzájemně odsouhlasených změn. Je nezbytné, aby byl v písemné formě a podepsán oběma stranami, tedy zaměstnancem i zaměstnavatelem. Dodatek by měl obsahovat identifikaci smluvních stran, datum uzavření a jasně specifikovat, které body původní dohody se mění a jak. V případě rozsáhlejších změn, které přesahují rámec dodatku, je možné využít i dodatečnou smlouvu k dohodě o provedení práce. Tato varianta poskytuje více prostoru pro podrobnější úpravu podmínek. Pamatujte, že dodržování zákonných požadavků při změně sjednané práce je klíčové pro ochranu práv a povinností obou smluvních stran. V případě nejasností je vhodné obrátit se na odborníka v oblasti pracovního práva.
Prodloužení termínu
V některých případech může nastat situace, kdy je potřeba prodloužit původně dohodnutý termín pro dokončení práce sjednané v dohodě o provedení práce. V takovém případě je nutné uzavřít dodatek k dohodě o provedení práce. Dodatek musí být v písemné formě a musí být podepsán oběma stranami, tedy jak zaměstnavatelem, tak i zaměstnancem. V dodatku je nutné uvést původní datum pro dokončení práce a nové, prodloužené datum. Zároveň je vhodné uvést i důvod prodloužení termínu.
Vlastnost | Původní dohoda | Dodatek |
---|---|---|
Předmět díla/popis práce | Psaní článků na téma IT | Psaní článků na téma IT + tvorba grafiky k článkům |
Odměna | 200 Kč/hod | 250 Kč/hod |
Někdy se může stát, že kromě prodloužení termínu je potřeba upravit i další náležitosti původní dohody o provedení práce, například rozsah práce nebo odměnu. V takovém případě je vhodné uzavřít dodatečnou smlouvu k dohodě o provedení práce. Dodatečná smlouva musí splňovat stejné náležitosti jako původní dohoda o provedení práce, tedy musí být uzavřena písemně a podepsána oběma stranami. V dodatečné smlouvě je nutné jasně specifikovat, které body původní dohody se mění a jak.
Pamatujte, že jak dodatek, tak i dodatečná smlouva musí být v souladu se zákoníkem práce a s dalšími relevantními právními předpisy. V případě nejasností je vhodné obrátit se na odborníka na pracovní právo.
Zvýšení odměny
Zvýšení odměny v rámci dohody o provedení práce, ať už se jedná o jednorázové navýšení nebo o změnu odměny do budoucna, vyžaduje uzavření dodatku k dohodě. Samotný pojem "dodatečná smlouva" se v tomto kontextu nepoužívá, správný termín je "dodatek". Dodatek musí být uzavřen písemně a musí obsahovat jasnou formulaci o navýšení odměny, a to buď o pevnou částku, nebo o procenta. Dále je vhodné uvést, od kdy je navýšení platné.
Důležité je pamatovat na to, že dohoda o provedení práce je specifická tím, že rozsah práce nesmí přesáhnout 300 hodin za rok u jednoho zaměstnavatele. Pokud by navýšení odměny vedlo k překročení této hranice, je nutné zvážit jiný typ smluvního vztahu, například dohodu o pracovní činnosti nebo pracovní poměr.
Vzorové dodatky k dohodě o provedení práce lze nalézt na internetu, například na stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí. Je však vždy vhodné poradit se s odborníkem, aby byl dodatek v souladu s aktuální legislativou a aby chránil zájmy obou smluvních stran.
Změna místa výkonu práce
Změna místa výkonu práce je u dohody o provedení práce (DPP) častým tématem. Protože DPP je specifický typ pracovněprávního vztahu, je potřeba věnovat pozornost správnému postupu. Základní otázkou je, zda je změna místa výkonu práce natolik podstatnou změnou, že vyžaduje uzavření dodatku k DPP, nebo zda postačí pouhá dohoda s pracovníkem. Obecně platí, že pokud není místo výkonu práce v původní DPP pevně specifikováno a změna není pro pracovníka nevýhodná, může se s pracovníkem dohodnout ústně. Pro právní jistotu a předcházení sporům je ale vždy doporučeno sepsat písemný dodatek k DPP.
V dodatku by mělo být jasně uvedeno nové místo výkonu práce. Pokud se mění i další podmínky DPP, například rozsah práce nebo odměna, je nutné je v dodatku také upravit. Dodatek k DPP musí být uzavřen písemně a oběma stranami podepsán. Jedno vyhotovení dodatku obdrží pracovník a druhé si ponechá zaměstnavatel.
V případě, že se s pracovníkem nedohodnete na změně místa výkonu práce, nemůžete ho k práci na jiném místě nutit. V takovém případě by se mohlo jednat o překážku na straně zaměstnavatele, kdy by pracovník měl nárok na náhradu mzdy ve výši průměrného výdělku.
Úprava doby prostojů
V rámci dodatku k dohodě o provedení práce nebo dodatečné smlouvy k dohodě o provedení práce je možné upravit i dobu prostojů. Prostoj je doba, kdy zaměstnanec nemůže konat práci z důvodů na straně zaměstnavatele. Může se jednat například o výpadek elektrické energie, zpoždění dodávky materiálu nebo přerušení výroby z organizačních důvodů. V takových případech náleží zaměstnanci náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku.
Původně sjednanou dobu prostojů lze v dodatku upravit, a to jak prodloužit, tak zkrátit. Důležité je, aby s touto změnou souhlasil jak zaměstnavatel, tak i zaměstnanec. Změna doby prostojů by měla být v dodatku jasně specifikována, a to včetně data, od kdy tato změna platí.
Je vhodné zmínit, že úprava doby prostojů v dodatku se nedotýká ostatních ustanovení původní dohody o provedení práce, pokud není v dodatku uvedeno jinak. Vždy je důležité, aby jak zaměstnavatel, tak i zaměstnanec s obsahem dodatku souhlasili a aby byl dodatek v souladu s platnou legislativou. V případě nejasností je vhodné obrátit se na odborníka na pracovní právo.
Dodatek k dohodě o provedení práce je jako koření v jídle - někdy stačí špetka, aby se z obyčejného jídla stal kulinářský zážitek.
Radomír Dvořák
Dodatečná ujednání
Vzájemná práva a povinnosti stran, které si neupravily v původní dohodě o provedení práce, ale chtějí je v průběhu trvání dohody upravit, je možné ošetřit prostřednictvím dodatku. Dodatek k dohodě o provedení práce musí mít písemnou formu a musí být podepsán oběma stranami. V opačném případě je neplatný.
Co všechno je možné dodatkem k dohodě o provedení práce upravit? V zásadě cokoliv, na čem se obě strany dohodnou. Typicky se jedná o změnu sjednané práce, výše odměny, termínu pro provedení práce nebo způsobu předání práce. Dodatek by měl jasně identifikovat původní dohodu o provedení práce, ke které se vztahuje, a uvádět pouze ty body, které se mění.
V praxi se někdy setkáváme s pojmem "dodatečná smlouva k dohodě o provedení práce". Je důležité si uvědomit, že z právního hlediska se jedná o totéž jako o dodatek. Oba dokumenty mají stejnou právní sílu a slouží ke stejnému účelu – k úpravě již uzavřené dohody o provedení práce.
Při sjednávání dodatků k dohodě o provedení práce je důležité dbát na to, aby nedošlo k obejití zákona. Například není možné prostřednictvím dodatku obejít maximální rozsah práce, který může být sjednán v rámci dohody o provedení práce, tedy 300 hodin v kalendářním roce pro jednoho zaměstnavatele.
Změna identifikačních údajů
V případě potřeby změny identifikačních údajů uvedených v dodatku k dohodě o provedení práce, jako je například změna adresy trvalého pobytu nebo jména, je nutné postupovat s opatrností. Změnu identifikačních údajů nelze provést pouhým zápisem do dodatku. Je nutné uzavřít dodatečnou smlouvu k dohodě o provedení práce, která bude obsahovat nové, správné údaje. Tato dodatečná smlouva musí být uzavřena písemně a podepsána oběma smluvními stranami, tedy jak zaměstnancem, tak i zaměstnavatelem. V opačném případě by se mohlo stát, že dodatek s nesprávnými údaji nebude platný.
Důležité je si uvědomit, že dodatek k dohodě o provedení práce slouží primárně ke změně sjednaného obsahu práce, odměny za práci nebo sjednaného rozsahu práce. Pro změnu identifikačních údajů je vždy nutné uzavřít dodatečnou smlouvu. V případě nejasností je vhodné obrátit se na odborníka, například na právníka specializujícího se na pracovní právo, který vám poskytne přesné informace a rady ohledně vašeho konkrétního případu.
Publikováno: 10. 08. 2024
Kategorie: právo