Kolik si účtuje notář? Průvodce odměnou notáře v sekci právo.

Odměna Notáři

Typ notářského úkonu

Odměna notáře se odvíjí od typu notářského úkonu, který pro vás notář provádí. Notářský řád stanoví, že odměna notáře je buď pevná, nebo se počítá z hodnoty projednávané věci. Pevná odměna se vztahuje na úkony, kde není možné jednoznačně určit hodnotu projednávané věci, například za ověření podpisu nebo kopie. Odměna z hodnoty projednávané věci se pak vztahuje na úkony jako sepisování smluv, závětí nebo dědického řízení.

Informace o odměně notáře byste měli vždy obdržet předem, a to ještě před samotným provedením notářského úkonu. Notář má povinnost vám sdělit výši své odměny a způsob jejího výpočtu. Neváhejte se notáře na cokoliv zeptat, pokud si nejste jisti, z čeho se odměna skládá. Je důležité si uvědomit, že odměna notáře nezahrnuje pouze jeho práci, ale také náklady na provoz kanceláře, pojištění a další výdaje.

Výše právního jednání

Odměna notáře za právní jednání se řídí vyhláškou č. 196/2021 Sb., o odměnách a náhradách notářů (notářský tarif). Výše odměny se liší v závislosti na typu a složitosti právního jednání a hodnotě předmětu, kterého se právní jednání týká. Notář má povinnost klienta předem informovat o výši své odměny a nákladech s ní spojených.

Informace o odměně notáře musí být srozumitelná a transparentní. Notář by měl klientovi vysvětlit, z čeho se odměna skládá a jakým způsobem je vypočítána. Důležité je zmínit, že odměna notáře zahrnuje nejen jeho práci, ale i náklady na provoz kanceláře a pojištění.

Kromě odměny může notář požadovat i náhradu hotových výdajů, například za výpisy z katastru nemovitostí nebo za ověřování podpisů. O výši těchto nákladů musí být klient také předem informován.

V případě nejasností ohledně odměny notáře je vhodné se obrátit přímo na notáře a požádat o vysvětlení.

Sazba mimosmluvní odměny

Pokud se s notářem nedohodnete na odměně předem, platí pravidla pro stanovení mimosmluvní odměny. Ta se řídí vyhláškou č. 196/2021 Sb., o odměnách a náhradách notářů a dalších osob za vykonávání notářských úkonů (notářský tarif). Notářský tarif stanovuje odměnu notáře v závislosti na typu a hodnotě úkonu.

Informace o výši mimosmluvní odměny vám notář musí poskytnout před započetím úkonu. Můžete se ho na ni zeptat i telefonicky nebo e-mailem. Notář vám musí sdělit, jakým způsobem se odměna počítá a z jakých položek se skládá.

Je důležité si uvědomit, že mimosmluvní odměna může být pro vás jako pro klienta nevýhodná, protože je stanovena paušálně a nemusí zohledňovat specifika vašeho případu. Proto je vždy vhodné se s notářem pokusit o dohodu o odměně předem.

odměna notáři

Smluvní odměna

Notářská odměna se řídí vyhláškou č. 196/2001 Sb., o odměnách a náhradách notářů a úředníků vykonávajících notářskou činnost (notářský tarif). Tato vyhláška stanoví přesné sazby odměn za jednotlivé notářské úkony. Výše odměny se obvykle odvíjí od hodnoty předmětu notářského úkonu, například ceny nemovitosti v případě kupní smlouvy. Notář vám musí na požádání poskytnout informace o výši své odměny a náhrad ještě před provedením úkonu. Máte tak možnost se s cenou seznámit a případně porovnat s nabídkou jiného notáře. Je důležité si uvědomit, že notářská odměna není smluvní. To znamená, že si notář nemůže s klientem dohodnout jinou odměnu, než jakou stanoví notářský tarif.

DPH

Odměna notáře je považována za zdanitelné plnění a vztahuje se na ni daň z přidané hodnoty (DPH). Notář je plátcem DPH a je povinen k odměně za své služby připočítat DPH ve výši stanovené zákonem. V současné době je základní sazba DPH v České republice 21 %. Informace o odměně notáře a výši DPH musí být klientovi sdělena předem, a to nejpozději při uzavření smlouvy o poskytnutí právních služeb. Tato informace musí být uvedena i na faktuře, kterou notář klientovi vystaví. Klient by si měl ověřit, zda je na faktuře uvedena správná sazba DPH a zda je DPH vypočtena z celkové výše odměny. V případě nejasností je vhodné se obrátit na notáře s žádostí o vysvětlení.

Náklady notáře

Notář je tu od toho, aby vám pomohl s důležitými životními kroky a zajistil, že všechno proběhne podle práva. Za své služby si ale samozřejmě účtuje odměnu. Kolik vás bude stát notářská ověření podpisu, sepsání závěti nebo třeba převod nemovitosti? To se dozvíte v tomto článku.

Odměna notáře se řídí vyhláškou o odměnách notářů a správních poplatcích. Není tedy na libovůli notáře, kolik si za své služby naúčtuje. Výše odměny se liší podle typu úkonu a hodnoty dané věci. Například za ověření podpisu zaplatíte pár stovek, zatímco za sepsání kupní smlouvy na byt to budou řádově tisíce korun.

Před každým úkonem máte právo na to, aby vás notář seznámil s předpokládanou výší odměny. Nebojte se zeptat na cokoliv, co vám není jasné. Notář by vám měl vše srozumitelně vysvětlit.

Kromě odměny notáři hradíte také správní poplatky, které jdou státu. Ty se řídí zákonem o správních poplatcích a jejich výše je pevně stanovena.

odměna notáři

Notářské služby jsou investicí do právní jistoty. Díky notáři máte jistotu, že vaše dokumenty jsou v pořádku a že v budoucnu nebudete mít žádné právní problémy.

Hotové výdaje

Kromě odměny notáře za jeho práci, kterou určuje vyhláška, je nutné počítat i s hotovými výdaji. Tyto výdaje notář vynakládá v souvislosti s úkonem a následně je klientovi účtuje. Mezi nejčastější hotové výdaje patří například poplatky za výpisy z katastru nemovitostí, z obchodního rejstříku nebo za ověření podpisu. Dále sem spadají i náklady na kolky, poštovné, kopírování a další administrativní úkony. Je důležité si uvědomit, že výše hotových výdajů se liší případ od případu a notář by vás o jejich výši měl vždy předem informovat. Nebojte se zeptat na detailní rozpis těchto výdajů, abyste měli jasnou představu o celkové ceně notářských služeb.

Služba notáře Orientační cena (Kč)
Sepsání kupní smlouvy na nemovitost (do 5 mil. Kč) 5 000 - 10 000
Sepsání závěti 3 000 - 5 000
Ověření podpisu 30 - 100

Zálohy na odměnu

Notář má právo požadovat od klienta zálohu na odměnu za úkony, které má provést. Výše zálohy se řídí vyhláškou o odměnách a náhradách notářů. Notář je povinen klienta předem informovat o výši odměny a zálohy. Informace o odměně musí být srozumitelná a úplná. Notář by měl klientovi vysvětlit, z čeho se odměna skládá a jak se vypočítává. Záloha na odměnu slouží k zajištění úhrady notářovi za jeho práci. Pokud je záloha vyšší než konečná výše odměny, notář je povinen klientovi rozdíl vrátit. V opačném případě je klient povinen doplatit rozdíl do výše konečné odměny. Klient má právo požádat notáře o písemné vyúčtování odměny. Notář je povinen vyúčtování vydat bez zbytečného odkladu. V případě sporu o výši odměny se klient může obrátit na Notářskou komoru České republiky.

Možnost slevy

Odměna notáře je stanovena zákonem a řídí se vyhláškou o odměnách notářů a jejich náhradách. V některých případech je však možné se s notářem dohodnout na slevě z odměny. To se týká zejména případů, kdy je předmět notářského úkonu malý nebo kdy jde o opakované úkony pro stejného klienta. Slevu z odměny je možné sjednat i v případě, že je klient v tíživé finanční situaci. Je však důležité si uvědomit, že sleva z odměny není nároková a notář ji nemusí poskytnout. Vždy je proto vhodné se s notářem o možnosti slevy předem informovat a dohodnout se na ní.

odměna notáři

Před sjednáním notářského úkonu je důležité si od notáře vyžádat písemnou informaci o výši jeho odměny. Tato informace musí být srozumitelná a úplná a musí obsahovat všechny položky, které budou do celkové ceny notářského úkonu zahrnuty. Pokud si nejste jisti výší odměny notáře nebo pokud máte jakékoli dotazy, neváhejte se na notáře obrátit a požádat ho o vysvětlení.

Nespokojenost s výší odměny

Nespokojenost s výší odměny notáře není v České republice ničím výjimečným. Mnoho lidí vnímá notářské poplatky jako příliš vysoké, a to zejména v porovnání s jinými profesemi poskytujícími právní služby. Je však důležité si uvědomit, že notáři plní nezastupitelnou roli v právním systému a jejich odměna je stanovena zákonem.

Notářský tarif upravuje vyhláška Ministerstva spravedlnosti a stanovuje odměnu notáře za jednotlivé úkony, jako je sepsání notářského zápisu, ověření podpisu či vydání výpisu z notářského centrálního registru. Odměna se zpravidla odvíjí od hodnoty předmětu úkonu, například ceny nemovitosti v případě kupní smlouvy. Kromě odměny má notář nárok i na náhradu hotových výdajů, například za kolky.

Před využitím notářských služeb je vhodné se informovat o výši odměny předem. Notář je povinen klientovi poskytnout informace o výši své odměny a nákladech spojených s úkonem. Transparentnost v otázce ceny je důležitá pro budování důvěry mezi notářem a klientem.

Je pochopitelné, že výše notářské odměny může být pro některé klienty citlivým tématem. Důležité je však mít na paměti, že notáři poskytují specializované služby a jejich odměna je odrazem jejich odbornosti, odpovědnosti a nezbytných nákladů na provoz notářské kanceláře.

Publikováno: 14. 08. 2024

Kategorie: právo

Autor: Kamil Nožka

Tagy: odměna notáři