Místo výkonu práce: Klíčový faktor pro vaši spokojenost v práci?

Místo Výkonu Práce

Definice místa výkonu práce

Místo výkonu práce je důležitým aspektem pracovní smlouvy a vymezuje geografickou oblast, kde má zaměstnanec vykonávat své pracovní úkoly. Jasně definované místo výkonu práce přináší jistotu jak zaměstnanci, tak zaměstnavateli. Zaměstnanec tak ví, kam se má pravidelně dostavovat a kde má plnit své pracovní povinnosti. Zaměstnavatel pak může lépe organizovat práci a kontrolovat docházku. Informace o místě výkonu práce by měla být uvedena v pracovní smlouvě. Pokud to povaha práce umožňuje, může být místem výkonu práce adresa sídla firmy, provozovny nebo jiného konkrétního místa. V případě, že zaměstnanec vykonává práci na více místech, je nutné tato místa v pracovní smlouvě specifikovat. Pokud není možné určit přesné místo výkonu práce, je vhodné uvést alespoň obecnější vymezení, například okres, kraj nebo region. V takovém případě by pracovní smlouva měla obsahovat i ustanovení o tom, kdo hradí náklady na dopravu do místa výkonu práce. Důležité je zmínit, že místo výkonu práce a bydliště zaměstnance jsou dva odlišné pojmy. Zaměstnanec tak není povinen bydlet v místě výkonu práce, pokud se se zaměstnavatelem nedohodne jinak.

Význam pro zaměstnance i zaměstnavatele

Jasná specifikace místa výkonu práce je klíčová pro obě strany pracovního poměru. Zaměstnanec získává jistotu a přehled o tom, kde bude svou práci vykonávat. Může si tak lépe zorganizovat svůj čas, dopravu a případně i péči o děti či blízké. Informace o místě výkonu práce mu také umožňuje zvážit, zda je pro něj daná lokalita dostupná a vyhovující z hlediska dojezdové vzdálenosti, občanské vybavenosti a dalších osobních preferencí. Pro zaměstnavatele je pak přesná definice místa výkonu práce důležitá z hlediska organizace práce, rozvržení pracovních sil a zdrojů, ale i z pohledu dodržování zákoníku práce a dalších právních předpisů.

Uvedení v pracovní smlouvě

V pracovní smlouvě musí být jasně a srozumitelně uvedeno místo výkonu práce. Nestačí obecné vymezení, jako je například "sídlo firmy" nebo "provozní prostory zaměstnavatele". Místo výkonu práce by mělo být specifikováno co nejpřesněji, ideálně adresou, případně i s uvedením konkrétního patra a čísla kanceláře.

Pokud se práce vykonává na více místech, je nutné uvést všechna tato místa v pracovní smlouvě. V případě, že není možné všechna místa dopředu specifikovat, je možné v pracovní smlouvě sjednat, že zaměstnanec bude vykonávat práci na různých místech dle pokynů zaměstnavatele. V takovém případě je ale nutné, aby zaměstnavatel tyto pokyny uděloval s dostatečným předstihem a aby zohledňoval oprávněné zájmy zaměstnance.

místo výkonu práce

Místo výkonu práce je zásadní součást pracovní smlouvy, která se pojí s různými pracovněprávními aspekty jako třeba pracovní doba nebo náhrady za cestování. Podle § 50 odst. 3 zákoníku práce je tohle docela důležitá věc, co musí být jasně napsaná. Když se totiž kouknem na § 50 odst. 3 zákoníku práce blíž, zjistíme, že nejasnosti v tomhle můžou způsobit pěkný zmatek mezi šéfem a zaměstnancem. No a § 50 odst. 3 zákoníku práce vlastně říká, že je fakt potřeba mít tohle všechno černý na bílým, aby se předešlo nějakým nepříjemnostem nebo dokonce soudním tahanicím.

Typy místa výkonu práce

V pracovní smlouvě musí být jasně uvedeno, kde budete svou práci vykonávat. Není to jen formalita, ale důležitá informace, která ovlivňuje vaše nároky a povinnosti. Místo výkonu práce může být stanoveno různě. Nejběžnější je uvedení konkrétní adresy, například sídla firmy nebo provozovny. Pokud pracujete na více místech, měla by smlouva obsahovat všechna. Někdy se místo výkonu práce specifikuje obecněji, například městem, obcí nebo regionem. To je typické pro profese, kde se hodně cestuje, jako jsou obchodní zástupci nebo řidiči. Existují i případy, kdy místo výkonu práce není pevně dáno a zaměstnanec pracuje tam, kde je zrovna potřeba. Může jít o stavební dělníky, kteří se přesouvají mezi stavbami, nebo o IT specialisty pracující na projektech u klientů. V takovém případě by smlouva měla obsahovat doložku o změně místa výkonu práce, která upravuje, jakým způsobem vás zaměstnavatel může vyslat na jiné místo. Důležité je, aby bylo z pracovní smlouvy jasné, kde budete svou práci vykonávat. Pokud máte pochybnosti, nebojte se zeptat a nechat si vše podrobně vysvětlit.

Vlastnost Místo výkonu práce
Typ informace Povinný údaj
Uvedení v Pracovní smlouvě, dohodě o provedení práce, dohodě o pracovní činnosti
Podoba Obec, město, adresa provozovny
Důležitost Určuje místo, kam musí zaměstnanec docházet za prací

Práce z domova (home office)

Když hledáte práci, třeba i v OBI, kde nabízejí různé obi práce, je fakt důležitý vědět, jak to máte s místem výkonu. Dneska už není úplně jasný, kde končí práce a začíná osobní život, zvlášť když někdo dělá z domova. Jasně, obi práce většinou nejde dělat z gauče, ale obecně home office neznamená automaticky, že musíte sedět doma v pyžamu. A když už se bavíme o práci, ať už je to obi práce nebo jiná šichta, v papírech musí být jasně napsaný, kde tu práci budete vlastně dělat - tohle platí jak pro normální smlouvu, tak pro dohodu o provedení práce.

místo výkonu práce

Informace o místě, kde se práce vykonává, je klíčová pro obě strany pracovního poměru. Zaměstnavatel má právo vědět, odkud zaměstnanec pracuje, a to z důvodu dodržování bezpečnosti práce, ochrany zdraví při práci, ale i z důvodu kontroly a organizace práce. Zaměstnanec by zase měl mít jasno v tom, kde se od něj očekává výkon práce, a to z důvodu nároku na cestovní náhrady, ale i z důvodu vymezení pracovního času a soukromí.

V případě, že zaměstnanec pracuje z domova, je vhodné sjednat si se zaměstnavatelem písemnou dohodu o home office, která bude obsahovat veškeré náležitosti, jako je místo výkonu práce, způsob komunikace, pracovní doba, vybavení pro výkon práce a další.

Práce na dálku (remote)

V dnešní době, kdy technologie umožňují práci z téměř jakéhokoli místa na světě, se práce na dálku stává stále populárnější. Nicméně i v případě, že zaměstnanec vykonává práci z domova nebo z jiné lokality, je důležité věnovat pozornost otázce místa výkonu práce. Místo výkonu práce je důležité z hlediska právního, daňového i praktického.

V pracovní smlouvě by mělo být místo výkonu práce jednoznačně specifikováno. Pokud se jedná o práci na dálku, je vhodné uvést, že zaměstnanec může práci vykonávat z libovolného místa, které mu vyhovuje, nebo specifikovat okruh míst, ze kterých je možné práci vykonávat. Důležité je také uvést, zda zaměstnavatel poskytuje zaměstnanci pro výkon práce na dálku potřebné vybavení, jako například notebook, telefon nebo software.

Když řešíte práci a daně, je fakt důležitý vědět, kde člověk maká. Pokud máte státní příslušnost česká nebo čr, většinou to máte jednodušší s papírováním. No ale když děláte v cizině a nemáte státní příslušnost česká nebo čr, může to být s daněma trochu složitější. Je to proto, že každá země má svoje pravidla, a když někdo se státní příslušnost česká nebo čr dělá v zahraničí, musí si pohlídat, jak to má být správně s daněma - a to platí jak pro zaměstnance, tak pro ty, co je zaměstnávají. Prostě je to občas docela složitý, ale dá se v tom zorientovat.

V neposlední řadě je důležité myslet i na praktické aspekty práce na dálku. Zaměstnavatel by měl zajistit, aby zaměstnanec měl k dispozici veškeré potřebné informace a nástroje pro výkon práce, a aby byla zajištěna efektivní komunikace mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem, případně i s kolegy.

Pracovní cesty

V některých případech není místo výkonu práce pevně stanoveno a zaměstnanec vykonává svou práci na různých místech. Může se jednat o práci v terénu, u klientů, nebo o práci, která vyžaduje časté cestování. V takovém případě je důležité, aby pracovní smlouva obsahovala informace o tom, jakým způsobem bude místo výkonu práce určováno. Zaměstnavatel může například určit, že místo výkonu práce bude určováno vždy písemně, a to alespoň 3 dny předem.

místo výkonu práce

Dále je vhodné, aby pracovní smlouva obsahovala i informace o tom, jakým způsobem budou hrazeny náklady spojené s cestami do místa výkonu práce a zpět. Zaměstnavatel je povinen hradit zaměstnanci veškeré náklady, které mu v souvislosti s výkonem práce vznikly. Mezi tyto náklady patří například jízdné, stravné, ubytování a další výdaje.

Pokud pracovní smlouva neobsahuje žádné informace o místě výkonu práce, platí, že místem výkonu práce je sídlo zaměstnavatele. V případě, že má zaměstnavatel více provozoven, je místem výkonu práce ta provozovna, která je uvedena v pracovní smlouvě. Pokud není v pracovní smlouvě uvedena žádná provozovna, je místem výkonu práce provozovna, která je nejblíže místu bydliště zaměstnance.

Změna místa výkonu práce

Může se stát, že se během pracovního poměru změní místo, kde práci vykonáváte. To se týká informace o místě výkonu práce, která je jedním ze základních smluvních ujednání. Zaměstnavatel je povinen vás o změně místa výkonu práce informovat a to písemně a s dostatečným předstihem. Nestačí jen ústní domluva nebo email. Změna místa výkonu práce je považována za podstatnou změnu pracovních podmínek a vy jako zaměstnanec máte právo se k ní vyjádřit. Pokud s ní nesouhlasíte a nedohodnete se se zaměstnavatelem jinak, může to být důvod k rozvázání pracovního poměru. Je důležité si uvědomit, že změna místa výkonu práce neznamená automaticky změnu druhu práce. Může se jednat o přesun v rámci stejné budovy, ale i o stěhování do jiného města. Vždy záleží na konkrétní situaci a na tom, co je uvedeno v pracovní smlouvě. Pokud máte pochybnosti o tom, co pro vás změna místa výkonu práce znamená, je vhodné se obrátit na odborovou organizaci nebo na právníka specializujícího se na pracovní právo.

Dohoda se zaměstnavatelem

V dohodě se zaměstnavatelem musí být jasně uvedeno místo výkonu práce. Nestačí jen obecné určení, jako je například "sídlo firmy" nebo "provozní prostory". Zaměstnanec má právo vědět, kde konkrétně bude svou práci vykonávat. Pokud se jedná o více míst, je nutné uvést všechna. Informace o místě výkonu práce se týkají i případných rizik, která s daným místem souvisí. Zaměstnavatel je povinen informovat zaměstnance o všech rizicích pro jeho bezpečnost a zdraví, která se s výkonem práce na daném místě pojí, a poučit ho o způsobech ochrany před jejich působením. Pokud se místo výkonu práce nachází v zahraničí, musí být v dohodě uvedena i země a případně i konkrétní město. V takovém případě je nutné ošetřit i další náležitosti, jako jsou například pracovní povolení, sociální a zdravotní pojištění nebo cestovní náhrady.

místo výkonu práce

Absence dohody, možná rizika

V případě, že pracovní smlouva neobsahuje jasně definované místo výkonu práce nebo alespoň informace o tom, kde se práce bude vykonávat, může to vést k řadě komplikací a nedorozumění mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem. Pro zaměstnance to může znamenat nejistotu ohledně docházky do práce, cestovních náhrad nebo možnosti domáhat se svých práv v případě pracovních úrazů. Zaměstnavatel se zase vystavuje riziku sporů s pracovními úřady nebo obtížím při prokazování plnění zákonných povinností.

Absence jasně stanoveného místa výkonu práce může zkomplikovat i další aspekty pracovního poměru, jako je například určení příslušného soudu pro případné spory, aplikace kolektivních smluv nebo problematika daní a odvodů. Pro obě strany je proto vždy výhodnější mít tuto záležitost jasně ošetřenou v pracovní smlouvě, a to i v případě, že se předpokládá práce na dálku nebo práce z domova. V takovém případě je vhodné specifikovat, zda má zaměstnanec k dispozici volnou volbu pracoviště, nebo zda je vázán pokyny zaměstnavatele.

Když se řekne eon práce, každý si představí nějakou adresu nebo budovu, ale je to mnohem víc. Je to místo, kde se člověk může fakt realizovat. Koukněte třeba na nabídky práce v EONu, tam to pěkně vidíte. No a eon práce, to není jen o tom sedět v kanclu - je to prostor, kde se spojuje dřina s nápadama a vznikaj z toho super věci. Když si najdete správnou eon práci, může to bejt fakt parádní jízda, kde se člověk každej den něco novýho naučí.

Radomír Dvořák

Zákoník práce a místo výkonu práce

Zákoník práce upravuje místo výkonu práce v § 79. Zaměstnavatel a zaměstnanec by se měli na místě výkonu práce dohodnout už v pracovní smlouvě. Pokud v ní místo výkonu práce není konkrétně uvedeno, platí, že místem výkonu práce je sídlo zaměstnavatele. Zákoník práce dále rozlišuje mezi místem výkonu práce a prostorem, ve kterém se práce vykonává. Místo výkonu práce je obecnější a může zahrnovat i širší oblast, například město nebo okres. Prostor, ve kterém se práce vykonává, je pak konkrétnější a jedná se o prostory zaměstnavatele, jako jsou kanceláře, dílny nebo provozovny.

Zaměstnavatel je povinen informovat zaměstnance o místě výkonu práce a o případných změnách. Informace o místě výkonu práce je důležitá pro zaměstnance z mnoha důvodů. Například si podle ní může zaměstnanec hledat bydlení nebo plánovat dopravu do práce. Zaměstnavatel by měl zaměstnanci sdělit také informace o tom, zda se místo výkonu práce nachází v rizikovém prostředí, a o případných bezpečnostních opatřeních.

Je důležité si uvědomit, že místo výkonu práce může mít vliv na další aspekty pracovního poměru, jako je například výše cestovních náhrad nebo možnost práce z domova. Proto je důležité, aby se zaměstnanci s touto problematikou seznámili a v případě nejasností se obrátili na svého zaměstnavatele nebo na příslušný odborový orgán.

místo výkonu práce

Kam se obrátit s dotazy a problémy

Pokud máte dotazy ohledně vašeho místa výkonu práce nebo potřebujete poradit s problémy, které se ho týkají, obraťte se na svého nadřízeného. Váš nadřízený by měl být vaším prvním kontaktním bodem pro všechny záležitosti související s vaší prací, včetně místa výkonu práce. Pokud vám váš nadřízený nedokáže pomoci, obraťte se na personální oddělení. Personální oddělení má k dispozici informace o všech pracovních místech ve firmě a může vám pomoci s dotazy ohledně vybavení, dostupnosti a dalších záležitostí. V některých firmách existuje i oddělení facility managementu, které má na starosti správu budov a pracovišť. Pokud máte dotazy ohledně technického stavu budovy, úklidu nebo dalších provozních záležitostí, obraťte se na toto oddělení. Informace o místě výkonu práce, jako je adresa, otevírací doba a dostupnost, byste měli najít i v interních dokumentech firmy, například v pracovní smlouvě, vnitrofiremních směrnicích nebo na intranetu. Nebojte se zeptat, pokud si nejste jisti, kam se obrátit. Je vždy lepší se zeptat a mít jasno, než zbytečně ztrácet čas hledáním informací nebo řešením problémů na vlastní pěst.

Publikováno: 14. 08. 2024

Kategorie: práce