Nárok na dovolenou během druhé mateřské dovolené: Co potřebujete vědět?
Nárok na dovolenou po MD
Druhá mateřská dovolená, často nazývaná také rodičovská dovolená, je skvělou příležitostí, jak trávit čas s vaším dítětem. Mnoho maminek přemýšlí, jak je to s dovolenou po skončení mateřské. Máte na ni nárok? A kolik dní vám vlastně náleží? Odpověď je jednoduchá: ano, i po rodičovské dovolené máte nárok na dovolenou.
Během mateřské a rodičovské dovolené vám zaměstnavatel dovolenou „nabírá“. To znamená, že za každý měsíc mateřské a rodičovské vám vzniká nárok na dovolenou, jako byste normálně pracovali. Kolik dní dovolené vám přesně vznikne, záleží na délce vaší mateřské a rodičovské a na tom, kolik dní dovolené máte ze zákona nebo podle vaší pracovní smlouvy.
Po návratu z rodičovské do práce máte právo vybrat si, zda chcete nejprve vyčerpat starou dovolenou, kterou jste si „našetřili“ před nástupem na mateřskou, nebo tu, kterou jste získali během rodičovské. Pamatujte, že dovolená se převádí pouze do dalšího kalendářního roku. Pokud ji nevyčerpáte do konce následujícího roku, propadne.
Nezapomeňte, že je vždy dobré se o svých právech poradit s personalistou ve vaší firmě nebo s odborníkem na pracovní právo.
Druhá MD a dovolená
Druhá mateřská dovolená, i když je to radostné období, s sebou přináší spoustu otázek ohledně pracovních práv. Jednou z nich je nárok na dovolenou. Máte-li nárok na druhou mateřskou dovolenou, máte i právo na dovolenou? Odpověď zní ano. Zákoník práce jasně říká, že za dobu čerpání mateřské dovolené vám vzniká nárok na dovolenou za stejných podmínek jako kdybyste pracovali. To znamená, že délka vaší dovolené se počítá i z doby, kdy jste doma s dítětem.
Co se stane, když vám během mateřské dovolené začne další rok a vy si nestihnete vyčerpat dovolenou z předchozího roku? Zákoník práce myslí i na tuto situaci. Dovolenou, na kterou vám vznikl nárok v předchozím roce, si můžete vybrat do konce následujícího kalendářního roku. V praxi to znamená, že pokud vám vaše dovolená začala v roce 2023, máte čas ji vyčerpat do konce roku 2024.
Pamatujte, že mateřská dovolená je vaše právo a zaměstnavatel vám ho nemůže odepřít. Stejně tak máte právo na dovolenou, a to i v případě, že jste na mateřské dovolené. V případě nejasností se nebojte obrátit na odborníka na pracovní právo, který vám s vašimi dotazy rád pomůže.
Vliv MD na výpočet dovolené
Druhá mateřská dovolená má vliv na výpočet dovolené. Během mateřské dovolené, ať už je to první, druhá nebo třetí, vám vzniká nárok na dovolenou. Je to stejné jako byste chodili do práce. Délka mateřské dovolené se započítává do pracovního poměru a ovlivňuje tak nárok na dovolenou v dalším roce.
Pokud tedy nastoupíte na druhou mateřskou dovolenou, bude se vám dovolená počítat i za tuto dobu. Po návratu z druhé mateřské dovolené budete mít nárok na dovolenou v délce odpovídající vaší pracovní smlouvě a době strávené na mateřské dovolené.
Je důležité si uvědomit, že práva týkající se mateřské a dovolené jsou komplexní a mohou se lišit v závislosti na konkrétní situaci. Vždy je vhodné se informovat u vašeho zaměstnavatele nebo na příslušném úřadě práce o vašich konkrétních právech a možnostech.
Druhá mateřská dovolená není důvodem k odepření dovolené. Právo na odpočinek a čas s rodinou je nezadatelné, a to i opakovaně.
Božena Dvořáková
Poměrná dovolená
Poměrná dovolená je důležitým aspektem, který je třeba zvážit v souvislosti s druhou mateřskou dovolenou a nárokem na dovolenou. Pokud se zaměstnankyně po první mateřské dovolené vrací do práce a následně nastupuje na druhou mateřskou dovolenou, má nárok na poměrnou část dovolené za období odpracované mezi těmito dvěma mateřskými dovolenými.
Výpočet poměrné dovolené se řídí zákoníkem práce a závisí na počtu odpracovaných dnů. Zaměstnankyně má nárok na jednu dvanáctinu dovolené za každý celý kalendářní měsíc trvání pracovního poměru v daném kalendářním roce. Pokud pracovní poměr trval kratší dobu, má nárok na poměrnou část dovolené.
Je důležité si uvědomit, že nárok na dovolenou a její čerpání jsou důležitými právy zaměstnanců a zaměstnankyň. V případě mateřské dovolené a následného návratu do práce je nutné se informovat o svých právech a povinnostech, aby nedošlo k jejich zkrácení. V případě nejasností je vhodné obrátit se na příslušný odborový orgán nebo na inspektorát práce.
Evidence pracovní neschopnosti
Druhá mateřská dovolená, někdy nazývaná také rodičovská dovolená, je skvělou příležitostí, jak trávit čas s vaším dítětem. Co se ale stane, když během této doby onemocníte?
V případě nemoci během druhé mateřské dovolené se na vás vztahují stejná pravidla jako na jakéhokoli jiného zaměstnance v pracovní neschopnosti. To znamená, že musíte navštívit lékaře, který vám vystaví potvrzení o pracovní neschopnosti. Toto potvrzení je důležité pro vašeho zaměstnavatele, jelikož mu slouží jako podklad pro výplatu nemocenské.
Důležité je si uvědomit, že pracovní neschopnost vám neprodlužuje nárok na mateřskou dovolenou. Po jejím skončení se tak budete muset vrátit do práce, i když jste v pracovní neschopnosti.
Co se týče dovolené, ta se vám během mateřské dovolené, včetně té druhé, standardně načítá. Po návratu do práce tak budete mít nárok na dovolenou v plné výši.
Vždy je vhodné se informovat o svých právech a povinnostech u vašeho zaměstnavatele nebo na příslušných úřadech, abyste měli jistotu, že postupujete správně.
Nevyčerpaná dovolená
Druhá mateřská dovolená, často nazývaná také rodičovská dovolená, je obdobím, kdy se maminka může plně věnovat péči o své dítě. Mnoho žen si klade otázku, co se děje s nevyčerpanou dovolenou z předchozího roku, pokud nastoupí na druhou mateřskou. Dobrá zpráva je, že vám dovolená nepropadá. Podle zákoníku práce máte právo na čerpání dovolené po skončení mateřské dovolené. Zaměstnavatel vám musí umožnit vyčerpat si dovolenou, i když by to mělo být až v dalším roce.
Důležité je zmínit, že nárok na dovolenou se vám během mateřské nebo rodičovské dovolené poměrně krátí. To znamená, že pokud vám v práci vznikne nárok na dovolenou i v době, kdy jste na mateřské, bude vám krácena o dobu, po kterou jste pracovat nechodila.
Vždy je vhodné se o konkrétních podmínkách informovat u vašeho zaměstnavatele nebo se poradit s odborníkem na pracovní právo.
Proplacení nevyčerpané dovolené
Vstupujete do druhé mateřské dovolené a nejste si jistá, co se stane s nevyčerpanou dovolenou z té první? Nebojte, vaše dovolená vám nepropadne. Během mateřské dovolené, ať už první, druhé nebo třetí, vám vzniká nárok na dovolenou za každý rok, kdy jste zaměstnaná, i když fakticky nepracujete. Zaměstnavatel vám nemůže nutit vybrat si dovolenou hned po skončení mateřské dovolené. Máte právo si ji vybrat později, a to i po částech. Co se týče proplacení nevyčerpané dovolené, tak to je možné pouze v případě ukončení pracovního poměru. Takže pokud se po druhé mateřské dovolené rozhodnete vrátit do práce, vaše dovolená na vás bude čekat. Pamatujte si, že mateřství je vaše právo a zaměstnavatel vám v tomto ohledu musí vycházet vstříc.
Dovolená a ukončení PP
Druhá mateřská dovolená, ať už navazuje na předchozí rodičovskou dovolenou, nebo je čerpány s odstupem, neovlivňuje nárok na dovolenou. Během mateřské dovolené, ať už první, druhé, nebo třetí, vám vzniká nárok na dovolenou za každý měsíc trvání mateřské v délce odpovídající dvěma dvanáctinám ročního nároku na dovolenou. Po skončení mateřské dovolené se vracíte k původnímu zaměstnavateli, u kterého máte stále nárok na dovolenou, která vám vznikla jak před nástupem na mateřskou, tak i během ní. Zaměstnavatel vám nemůže krátit dovolenou z důvodu čerpání mateřské dovolené. Máte právo si vybrat, zda chcete dovolenou čerpat po skončení mateřské, nebo si ji rozdělit a část čerpat ještě před nástupem na mateřskou dovolenou. V případě ukončení pracovního poměru po mateřské dovolené máte nárok na proplacení poměrné části nevyčerpané dovolené. Pamatujte, že mateřská dovolená je vaším právem a neměla by negativně ovlivnit vaše další pracovní podmínky. V případě nejasností se neváhejte obrátit na odborovou organizaci nebo na inspektorát práce, kde vám rádi poradí s vašimi právy.
Nárok | První mateřská dovolená | Druhá mateřská dovolená |
---|---|---|
Délka trvání | 28 týdnů (37 týdnů u vícerčat) | Stejná jako u první mateřské dovolené |
Nárok na dávky | Ano, 70 % denního vyměřovacího základu | Ano, 70 % denního vyměřovacího základu |
Podmínka nároku | Odracované dny v posledních 2 letech (270 dní) | Odracované dny v posledních 2 letech (270 dní) |
Soudní ochrana práv
V některých případech může být nutné obrátit se na soud, aby byla zajištěna ochrana práv v souvislosti s druhou mateřskou dovolenou a nárokem na dovolenou. To se může stát například tehdy, pokud zaměstnavatel odmítá uznat nárok na druhou mateřskou dovolenou nebo neposkytuje odpovídající náhradu mzdy. V takových případech je důležité obrátit se na příslušný soud a domáhat se svých práv.
Je vhodné shromáždit veškerou relevantní dokumentaci, jako jsou pracovní smlouvy, potvrzení o nástupu na mateřskou dovolenou a korespondence se zaměstnavatelem. Soudní řízení může být zdlouhavé a náročné, proto je vhodné zvážit i možnost mimosoudního řešení sporu, například prostřednictvím mediace.
Pamatujte, že máte právo na právní pomoc a informace o vašich právech vám může poskytnout například Českomoravská konfederace odborových svazů nebo neziskové organizace zabývající se ochranou práv zaměstnanců.
Užitečné odkazy a kontakty
Pro bližší informace o problematice druhé mateřské dovolené a nároku na dovolenou, stejně jako o právech týkajících se mateřské a dovolené obecně, se můžete obrátit na následující instituce a webové stránky:
Publikováno: 14. 08. 2024
Kategorie: právo