Nemocenská lístek: Kdy vám na účet dorazí peníze?
- Nemocenská: Co to vlastně je?
- Kdy mám nárok na nemocenskou?
- Prvních 14 dní: Náhrada mzdy
- Od 15. dne: Nemocenská od státu
- Jak se nemocenská počítá?
- Jak dlouho můžu být na nemocenské?
- Elektronická neschopenka: Co se změnilo?
- Vyplácení nemocenské: Kdo a kdy platí?
- Pracovní neschopnost a dovolená: Jde to dohromady?
- Co dělat, když onemocním v zahraničí?
- Užitečné tipy a rady k nemocenské
Nemocenská: Co to vlastně je?
Nemocenská, lidově řečeno "lístek na peníze", je dávka nemocenského pojištění, která částečně nahrazuje mzdu nebo plat, když onemocníte a nemůžete pracovat. Abyste na ni měli nárok, musíte splňovat několik podmínek. Především musíte být účastniky systému nemocenského pojištění, což znamená, že platíte nemocenské pojištění, nebo za vás platí stát. Dále musíte být uznaní práce neschopnými vaším ošetřujícím lékařem. Výše nemocenské se odvíjí od vašeho průměrného denního výdělku a počtu dní, po které jste v pracovní neschopnosti. Informace o výplatě nemocenské, včetně termínů a způsobu zasílání peněz, vám poskytne vaše zdravotní pojišťovna a váš zaměstnavatel.
Kdy mám nárok na nemocenskou?
Nárok na nemocenskou, tedy na peníze z nemocenského pojištění, nevzniká automaticky s každým nachlazením. Abyste měli nárok na výplatu nemocenské, musí být splněny určité podmínky.
V první řadě musíte být účastniky systému nemocenského pojištění v České republice. To znamená, že buď pracujete na základě pracovní smlouvy, nebo jste OSVČ a platíte si nemocenské pojištění dobrovolně. Dále je nutné, abyste byli v pracovní neschopnosti, a to z důvodu nemoci nebo úrazu. Tuto skutečnost musí potvrdit lékař vypsáním neschopenky, oficiálně nazývané "lístek o dočasné pracovní neschopnosti".
Samotná neschopenka ale nestačí. Pro nárok na výplatu nemocenské je nutné splnit také tzv. ochrannou lhůtu. To znamená, že musíte mít v posledních dvou letech odpracováno alespoň 90 dní. Výše nemocenské se pak odvíjí od vaší průměrné mzdy a délky trvání pracovní neschopnosti. Informace o výplatě nemocenského, včetně výše a termínu, vám poskytne vaše mzdová účetní nebo příslušná okresní správa sociálního zabezpečení.
Prvních 14 dní: Náhrada mzdy
Prvních 14 dní nemoci je pro mnoho zaměstnanců spojeno s nejistotou ohledně financí. Během této doby totiž nedostávají výplatu od zaměstnavatele, ale nastupuje tzv. náhrada mzdy. Tu vyplácí zaměstnavatel, ale pouze za pracovní dny, tedy obvykle od pondělí do pátku. Výše náhrady mzdy se liší podle délky vašeho zaměstnaneckého poměru u daného zaměstnavatele. Obecně platí, že čím déle u něj pracujete, tím vyšší náhradu mzdy dostanete. Pro výpočet náhrady mzdy se vychází z vašeho průměrného denního výdělku. Důležité je vědět, že náhrada mzdy nepodléhá dani z příjmů ani odvodům na sociální a zdravotní pojištění. To znamená, že dostanete celou vypočítanou částku. Pro získání náhrady mzdy je potřeba doručit zaměstnavateli potvrzení o pracovní neschopnosti, a to nejpozději do 3 dnů od jejího vystavení.
Od 15. dne: Nemocenská od státu
Od 15. dne nemoci přebírá výplatu nemocenské dávky od zaměstnavatele stát. Zaměstnavatel vyplácí náhradu mzdy pouze za prvních 14 kalendářních dnů nemoci. Pro získání nemocenské od státu je nutné, aby zaměstnanec odevzdal svému zaměstnavateli pracovní neschopenku, a to nejpozději do 3 dnů od jejího vystavení. Na základě neschopenky pak zaměstnavatel vypočítá a zašle na Českou správu sociálního zabezpečení (ČSSZ) příslušné podklady pro výpočet a výplatu nemocenské. Výše nemocenské se odvíjí od denního vyměřovacího základu a činí 60 % z redukovaného denního vyměřovacího základu. Výplata nemocenské probíhá zpravidla jednou měsíčně, a to na bankovní účet, který zaměstnanec nahlásil svému zaměstnavateli. Důležité je sledovat informace o výplatě nemocenského, které ČSSZ zasílá poštou nebo je možné je najít online na ePortálu ČSSZ.
Jak se nemocenská počítá?
Výpočet nemocenské se může zdát složitý, ale ve skutečnosti se řídí jasnými pravidly. Základem je váš průměrný denní výdělek za posledních 12 měsíců. Z něj se vypočítá tzv. redukovaný denní vyměřovací základ, který se dále dělí na 3 části. Prvních 14 dní nemoci dostáváte 60 % z redukovaného denního vyměřovacího základu. Od 15. dne nemoci se procento zvyšuje na 69 %. Pamatujte, že nemocenskou vám vyplácí váš zaměstnavatel, a to pouze za pracovní dny, tedy od pondělí do pátku. O víkendu a o svátcích nárok na nemocenskou nemáte. Důležité je také vědět, že nemocenská se vám nezapočítává do dovolené. Během nemoci máte nárok na stejnou dovolenou, jako kdybyste chodili do práce. Více informací o výpočtu a výplatě nemocenské najdete na webových stránkách České správy sociálního zabezpečení.
Jak dlouho můžu být na nemocenské?
Délka pobírání nemocenské, neboli nemocenského, není nijak striktně dána. Záleží na mnoha faktorech, jako je váš zdravotní stav a závažnost vaší nemoci. Obecně platí, že nemocenskou můžete pobírat maximálně 380 dní. Důležité je vědět, že do této doby se započítává i doba, po kterou jste pobírali nemocenskou v souvislosti se stejným onemocněním v uplynulých 12 měsících. Pokud byste i po uplynutí této doby byli stále nemocní a neschopní práce, můžete požádat o invalidní důchod.
Informace o výplatě nemocenského a o tom, jak dlouho na ni máte nárok, najdete na webových stránkách České správy sociálního zabezpečení. Výše nemocenského se odvíjí od vaší průměrné mzdy a liší se také podle délky trvání vaší pracovní neschopnosti. V prvních 14 dnech nemoci vám náleží náhrada mzdy od zaměstnavatele, od 15. dne pak nemocenskou vyplácí okresní správa sociálního zabezpečení (OSSZ).
Není mi jasné, co myslíte "nemocenská lístek na peníze". Pokud se ptáte na informace o výplatě nemocenské, obraťte se na Českou správu sociálního zabezpečení.
Zdeněk Dvořáček
Elektronická neschopenka: Co se změnilo?
Elektronická neschopenka, neboli eNeschopenka, přinesla do procesu hlášení pracovní neschopnosti významné změny. Již není nutné fyzicky doručovat papírový formulář zaměstnavateli. Informace o nemocenské se nyní předávají elektronicky, což zjednodušuje a urychluje celý proces. Zaměstnavatel má online přístup k informacím o vaší pracovní neschopnosti, včetně data jejího začátku a předpokládaného trvání. Nemusíte se tedy obávat ztráty formuláře nebo prodlení s jeho doručením. eNeschopenka má pozitivní dopad i na vyplácení nemocenské. Informace o vašem nároku a výši nemocenské dávky jsou České správě sociálního zabezpečení předávány automaticky. Tím se minimalizuje riziko chyb a urychluje se proces výplaty. Peníze tak můžete očekávat na svém účtu dříve. Přechod na elektronickou formu přinesl řadu výhod jak pro zaměstnance, tak pro zaměstnavatele a zjednodušil celý proces evidence a výplaty nemocenské.
Vyplácení nemocenské: Kdo a kdy platí?
Otázka, kdo platí nemocenskou a kdy ji dostanete, trápí mnoho lidí. Systém vyplácení nemocenské se může zdát složitý, ale ve skutečnosti je docela přímočarý. Prvních 14 dní nemoci vám proplatí váš zaměstnavatel. Tento benefit se nazývá náhrada mzdy při dočasné pracovní neschopnosti a je vyplácena ve výši 60 % vašeho průměrného denního výdělku. Od 15. dne nemoci pak přebírá platby stát, konkrétně Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ). Výše nemocenské od ČSSZ se liší podle délky vaší nemoci. Během prvních 30 dnů nemoci činí 60 % vašeho denního vyměřovacího základu. Od 31. dne nemoci se pak zvyšuje na 66 % denního vyměřovacího základu. Pro získání nemocenské je nezbytné dodat zaměstnavateli a následně i ČSSZ správně vyplněný lístek na peníze. Informace o výplatě nemocenského, včetně data a výše platby, můžete sledovat online na ePortálu ČSSZ.
Pracovní neschopnost a dovolená: Jde to dohromady?
Mnoho zaměstnanců si klade otázku, zda je možné čerpat dovolenou během pracovní neschopnosti. Odpověď zní: Ne, není to možné. Pracovní neschopnost a dovolená se vzájemně vylučují. Během pracovní neschopnosti jste ze zákona povinni dodržovat léčebný režim předepsaný lékařem, což zahrnuje i zákaz výkonu práce a potřebu rekonvalescence. Cílem je vaše úplné uzdravení a návrat do práce. Pokud byste během této doby čerpali dovolenou, porušili byste tyto povinnosti. Během pracovní neschopnosti vám nenáleží mzda, ale nemocenské dávky, které vám vyplácí okresní správa sociálního zabezpečení. Informace o výplatě nemocenského, jako je výše a délka vyplácení, naleznete na webových stránkách České správy sociálního zabezpečení.
Co dělat, když onemocním v zahraničí?
Pobyt v cizině s sebou nese řadu dobrodružství, ale i riziko onemocnění. Co dělat, když vás nepříjemná viróza nebo úraz zastihnou daleko od domova? V první řadě zachovejte klid a jednejte s rozvahou. V případě náhlého zdravotního problému v zahraničí máte nárok na lékařskou péči hrazenou z veřejného zdravotního pojištění. Nezapomeňte si s sebou vzít Evropský průkaz zdravotního pojištění, který vám usnadní komunikaci s lékařem a zajistí bezplatné ošetření. Po návratu do České republiky budete potřebovat pro nárok na výplatu nemocenské od vašeho zaměstnavatele potvrzení o pracovní neschopnosti. Toto potvrzení je nutné nechat si potvrdit od české okresní správy sociálního zabezpečení. Nezapomeňte, že nárok na nemocenskou vám vzniká až po třech dnech pracovní neschopnosti a vyplácí se pouze za pracovní dny.
Délka nemoci | Výše nemocenské (zaměstnanec) | Výše nemocenské (OSVČ) |
---|---|---|
1. - 3. den | 0 % denního vyměřovacího základu | Závisí na typu pojištění |
4. - 14. den | 60 % denního vyměřovacího základu | Závisí na typu pojištění |
Od 15. dne | 60 % denního vyměřovacího základu | Závisí na typu pojištění a výši vyměřovacího základu |
Užitečné tipy a rady k nemocenské
Nemocenská, lidově řečeno "lístek na peníze", není dovolená. Je to dávka nemocenského pojištění, která vám má finančně pomoci, když onemocníte a nemůžete pracovat. Abyste na ni měli nárok, musíte splnit několik podmínek. Především musíte být nemocní alespoň 3 dny a mít potvrzení od lékaře na oficiálním formuláři - "eNeschopence". Výše nemocenské se odvíjí od vaší průměrné mzdy a vyplácí se od 15. dne nemoci, první 3 dny jsou neplacené. Informace o výplatě nemocenského vám poskytne vaše mzdová účetní nebo Česká správa sociálního zabezpečení. Nezapomeňte, že během nemocenské máte určité povinnosti. Musíte dodržovat léčebný režim a hlásit se svému lékaři na kontroly.
Publikováno: 11. 11. 2024
Kategorie: právo