Zrušení DPP: Kdy a jak na to?

Zrušení Dpp

Co je DPP?

Dohoda o provedení práce, zkráceně DPP, je oblíbenou formou krátkodobé výdělečné činnosti. Umožňuje vám si přivydělat bez nutnosti navazovat klasický pracovní poměr. DPP se hodí pro jednoduché úkoly s rozsahem do 300 hodin ročně pro jednoho zaměstnavatele. Zaujala vás možnost si přivydělat, ale už pro vás DPP není to pravé? Pak je na místě dohodu o provedení práce zrušit. Zrušení DPP se řídí podmínkami sjednanými v původní dohodě. Většinou je možné DPP ukončit dohodou obou stran nebo výpovědí. Výpovědní doba u DPP je 15 dní, pokud se strany nedohodnou jinak. Důležité je myslet na to, že výpovědní doba běží ode dne doručení výpovědi druhé straně.

Výhody a nevýhody DPP

Dohody o provedení práce (DPP) se staly běžnou součástí českého pracovního trhu. Pro koho jsou výhodné a kdy je lepší zvolit jinou formu spolupráce? Mezi hlavní výhody DPP patří zejména administrativní nenáročnost a flexibilita. Pro zaměstnavatele je to možnost pokrýt krátkodobé a nahodilé práce bez nutnosti uzavírat pracovní smlouvu. Pro zaměstnance pak DPP může představovat snadný přivýdělek, třeba během studia. Na druhou stranu má DPP i své nevýhody. Zaměstnanec s DPP nemá nárok na dovolenou ani nemocenskou a odvádí nižší sociální a zdravotní pojištění. Navíc, pokud měsíční příjem z DPP přesáhne 10 000 Kč, je nutné platit daň z příjmu.

V případě, že se rozhodnete zrušit DPP, je postup poměrně jednoduchý. Důležité je dodržet výpovědní lhůtu, která je standardně 15 dní a začíná běžet prvním dnem následujícího měsíce po doručení výpovědi. Výpověď by měla být podána písemně a podepsána oběma stranami. V některých případech je možné DPP ukončit i dohodou, a to k libovolnému datu.

Důvody pro zrušení DPP

Existuje mnoho důvodů, proč se může zaměstnanec i zaměstnavatel rozhodnout pro ukončení dohody o provedení práce (DPP).

Mezi nejčastější důvody ze strany zaměstnance patří nalezení stálého zaměstnání, potřeba ukončit spolupráci z důvodu nespokojenosti s pracovními podmínkami, nebo třeba stěhování.

Zaměstnavatelé zase mohou DPP rušit z důvodu ukončení projektu, pro který byl zaměstnanec najat, z důvodu nespokojenosti s pracovními výsledky zaměstnance, nebo z ekonomických důvodů.

Ať už je důvod jakýkoli, důležité je vědět, jakým způsobem lze DPP ukončit. Zákoník práce nabízí několik možností, jak ukončit DPP.

Zrušení DPP dohodou

Zrušení dohody o provedení práce (DPP) je naštěstí poměrně jednoduchý proces. Zrušit DPP dohodou je možné kdykoliv, a to písemně. Obě strany, tedy jak zaměstnavatel, tak i zaměstnanec, se musí na zrušení dohody dohodnout a podepsat ji. Vzájemná dohoda o ukončení DPP by měla obsahovat datum, od kdy se DPP ruší, a podpisy obou stran. Není nutné uvádět důvod zrušení. Výpovědní doba u DPP není stanovena zákonem, a proto je možné se dohodnout na jakémkoliv datu ukončení. Pokud se strany nedohodnou jinak, DPP končí dnem uvedeným v dohodě. Důležité je pamatovat na to, že i v případě zrušení DPP dohodou má zaměstnanec nárok na výplatu mzdy za vykonanou práci a případně i na poměrnou část dovolené. Zrušení DPP by mělo být vždy provedeno písemně a obě strany by si měly ponechat kopii podepsané dohody.

Zrušení DPP výpovědí

Dohoda o provedení práce, zkráceně DPP, je oblíbená forma krátkodobé spolupráce. Co když ale potřebujete DPP ukončit? Máte na to jako zaměstnanec i jako zaměstnavatel právo? A jak na to? Výpověď DPP se řídí zákoníkem práce a záleží na tom, kdo ji podává a z jakého důvodu. Zaměstnanec může dát výpověď z DPP kdykoliv bez udání důvodu, a to i ústně. Pro obě strany je ale vždy lepší písemná forma. Zaměstnavatel může dát výpověď z DPP jen z důvodů uvedených v zákoníku práce, například pokud zaměstnanec nesplňuje požadavky pro výkon práce. Výpovědní doba je u DPP 15 dnů a začíná běžet prvním dnem následujícím po doručení výpovědi druhé straně. DPP pak končí uplynutím výpovědní doby. Pamatujte, že i při ukončení DPP je potřeba dodržet všechny zákonné povinnosti, jako je například vyúčtování odměny a odvodů. V případě nejasností se vždy obraťte na odborníka.

Způsob zrušení DPP Výpovědní lhůta Nutnost písemné formy
Dohodou obou stran Libovolná, dle dohody Ano, pro obě strany
Výpovědí ze strany zaměstnance 15 dní Ano
Výpovědí ze strany zaměstnavatele 15 dní, pouze z důvodů daných zákoníkem práce Ano
Okamžité zrušení dohody ze strany zaměstnance Bez výpovědní lhůty, pouze z vážných důvodů Ano
Okamžité zrušení dohody ze strany zaměstnavatele Bez výpovědní lhůty, pouze z vážných důvodů daných zákoníkem práce Ano

Výpovědní lhůta u DPP

Na rozdíl od klasického pracovního poměru, kde se uplatňuje výpovědní doba, u dohody o provedení práce (DPP) žádná zákonná výpovědní lhůta neexistuje. To znamená, že DPP může být ukončena dohodou obou stran kdykoli, a to i bez udání důvodu. Nicméně, i když zákon neukládá žádnou výpovědní dobu, je vhodné a v praxi se běžně stává, že se strany dohodnou na určitém přechodném období, během kterého bude práce dokončena. Taková dohoda by měla být písemná a měla by být součástí DPP nebo dodatku k ní. V případě, že se strany nedohodnou jinak, DPP jednoduše končí dnem, který je v ní uveden jako den skončení. Je důležité si uvědomit, že i když DPP nepodléhá výpovědní lhůtě, stále se na ni vztahují ostatní ustanovení zákoníku práce, jako je například povinnost zaměstnavatele vyplatit mzdu za vykonanou práci.

Zrušení DPP ze strany zaměstnavatele

Zaměstnavatel může dohodu o provedení práce (DPP) zrušit i z jiných důvodů, než je ukončení práce uvedené v dohodě. Může se tak stát, pokud zaměstnanec poruší své povinnosti z DPP vyplývající, například nedodržuje sjednanou dobu výkonu práce nebo neplní zadané úkoly řádně a včas. V takovém případě musí zaměstnavatel písemně oznámit zaměstnanci důvod zrušení DPP a také den, kdy dohoda končí. Zaměstnanec by měl být s ukončením DPP seznámen alespoň 3 dny předem, pokud se se zaměstnavatelem nedohodnou jinak. Zaměstnavatel může DPP zrušit i z důvodu, který není způsoben zaměstnancem, například z důvodu organizačních změn ve firmě. I v tomto případě musí být zaměstnanec o zrušení DPP písemně informován s uvedením důvodu a data ukončení. Zaměstnanci nevzniká při zrušení DPP ze strany zaměstnavatele nárok na odstupné.

Zvláštní případy zrušení DPP

Kromě standardních důvodů pro ukončení dohody o provedení práce (DPP), jako je dohoda obou stran, uplynutí sjednané doby nebo splnění úkolu, existují i zvláštní případy, kdy může být DPP zrušena.

Jedním z nich je okamžité zrušení z důvodu hrubého porušení povinností. To se týká například situace, kdy zaměstnanec vykonává práci pod vlivem alkoholu nebo drog, nebo pokud úmyslně poškodí majetek zaměstnavatele. V takovém případě je zaměstnavatel oprávněn DPP okamžitě zrušit bez nutnosti dodržet výpovědní lhůtu.

Dalším zvláštním případem je zrušení DPP z důvodu nemoci nebo úrazu zaměstnance, pokud mu brání v dalším výkonu práce. V tomto případě je nutné doložit zaměstnavateli lékařskou zprávu. Zaměstnanec má v takovém případě nárok na náhradu mzdy za dobu prvních 14 dnů nemoci.

V neposlední řadě je možné DPP zrušit i dohodou obou stran, a to i bez udání důvodu. V takovém případě je však nutné, aby byla dohoda písemná a podepsaná oběma stranami.

Zrušení dohody o provedení práce se řídí zákoníkem práce a je důležité dodržet všechny náležitosti, aby nedošlo k právním sporům.

Božena Černá

Důležité dokumenty a náležitosti

Při rušení DPP, ať už z vaší strany nebo ze strany zaměstnavatele, je důležité dodržet všechny zákonné náležitosti. Především je nutné mít na paměti, že ukončení DPP se řídí zákoníkem práce a dohodou samotnou.

Důležitým dokumentem je v tomto případě především samotná dohoda o provedení práce. V ní by měly být jasně stanoveny podmínky pro ukončení pracovního poměru, a to včetně výpovědní doby. V případě, že dohoda výpovědní dobu nestanovuje, platí zákonná lhůta, která činí 15 dní a začíná běžet prvním dnem následujícím po dni, kdy byla výpověď doručena druhé smluvní straně. Je důležité si uvědomit, že výpovědní doba je stejná pro zaměstnance i zaměstnavatele.

Kromě výpovědní doby je nutné dbát i na formu doručení výpovědi. Výpověď musí být vždy podána písemně a doručena druhé smluvní straně. V opačném případě se k ní nepřihlíží.

Kam se obrátit s dotazy

Máte-li další otázky ohledně zrušení dohody o provedení práce, existuje několik míst, kam se můžete obrátit pro bližší informace a pomoc.

Vaším prvním krokem by mělo být kontaktování vašeho zaměstnavatele. Ten by vám měl být schopen poskytnout informace specifické pro vaši situaci a dohodu.

Další možností je obrátit se na Úřad práce České republiky. Úřad práce vám může poskytnout informace o vašich právech a povinnostech v souvislosti s dohodami o provedení práce a jejich ukončením.

Pro právní pomoc a poradenství se můžete obrátit na advokáta specializujícího se na pracovní právo. Advokát vám může pomoci s interpretací zákoníku práce a s případnými spory se zaměstnavatelem.

Pamatujte, že je důležité být informovaný o vašich právech a povinnostech, abyste se vyhnuli případným problémům.

Nebojte se obrátit na relevantní instituce a odborníky, kteří vám s vaší situací pomohou.

Publikováno: 11. 11. 2024

Kategorie: právo